Albania

Sezoni turistik/ Mblidhet Komiteti Rajonal i Zhvillimit të Turizmit për qarkun e Kukësit

TIRANË, 16 qershor/ATSH/ Në nisje të sezonit turistik veror, në qarkun e Kukësit u mblodh sot Komiteti Rajonal i Zhvillimit të Turizmit, i drejtuar nga prefekti Zenel Kuçana.

Gjatë këtij takimi, prefekti i Qarkut, Kuçana kërkoi angazhimin e të gjithë strukturave, si ato bashkiake dhe degëve territoriale, për menaxhimin e territorit në drejtim të sigurisë, por edhe për të mundësuar shërbime maksimale për qytetarët dhe pushuesit.

“Rendi e siguria ndaj qytetarëve, menaxhimi i mjeteve lëvizëse në pikat e kalimit kufitar Morinë, Qafë-Prush, Qafë-Morinë, kujdesi shëndetësor dhe funksionimi i Qendrave Shëndetësore, marrja e masave në mënyrë të veçantë në zonat turistike për furnizimin me energji elektrike, kontroll dhe menaxhim i vazhdueshëm i rrugëve në zbatim të kodit të qarkullimit rrugor si dhe mbajtja e mjedisit e pastër ishin disa nga detyrat”, tha Kuçana.

Po ashtu, Kuçana tha se rëndësi do ti kushtohet edhe kontrollit të territorit për ndërtimet pa leje, sidomos në zonat e mbrojtura dhe qytete.

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Savin promised that Krasava will return money for tickets to fans in case of defeats in August
Chelsea made two offers to Inter for Lukaku
Ronaldo is ready to return to Real Madrid. Madrid wants to sign only Mbappe (As)
After 10 days, Russia is fifth in the Tokyo 2020 medal standings. A little more-and the UK will catch up with us
Former Liverpool and England player Downing has finished his career
Bardzagli about 18-year-old Mbappe: He ran at a speed of 3,000 miles per hour. I asked Paratici why Juve is not signing him yet
Robert Pires: Mbappe's goal is to win the Champions League with PSG, and he will achieve it, I think