Albania

Shifra alarmante nga Maqedonia e Veriut: 15 viktima nga Covid-19 dhe 173 të infektuar në vetëm 24 orë

Maqedonia e Veriut regjistroi të enjten 15 viktima nga koronavirusi, që shkakton sëmundjen Covid-19.

Me këtë shifër, që është më e larta brenda një dite që nga fillimi i pandemisë në muajin mars, numri i përgjithshëm i viktimave nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut arrin në 321.

Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë, viktimat e fundit janë regjistruar në: Shkup (8), Tetovë (2), Strugë (2), Gostivar (2) dhe Ohër (1).

Në raport thuhet se të gjithë pacientët që kanë vdekur, kanë pasur edhe probleme tjera shëndetësore.

Sa u përket të infektuarve, gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut u regjistruan 173 raste të reja.

Pavarësisht numrit të të infektuarve, drejtuesit e institucioneve shëndetësore kanë thënë se Maqedonia e Veriut ka kapacitete të mjaftueshme për t’u përballur me pandeminë.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, tha se “lufta” kundër Covid-19 do të ketë sukses vetëm nëse respektohen masat mbrojtëse.

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik njoftuan të enjten edhe për 150 pacientë të shëruar nga Covid-19.

Numri më i madh i të shëruarve, apo gjithsej 105, u regjistrua në Shkup.

Të dhënat i referohen testimit të 1,653 mostrave, që është numri më i lartë i testeve brenda 24 orëve.

Në Maqedoninë e Veriut, që nga fillimi i pandemisë janë testuar 63,383 persona.

Football news:

Fomin about career abroad: I don't plan so: in 20 — FNL, in 22 — RPL, in 24 — Europe. I move step by step
Mendes suggested Manchester United's Fati as an alternative to Sancho. Barcelona will not sell the midfielder and will extend his contract
Sevilla goalkeeper bunu about the 11-meter shot: he Coached a penalty with Ocampos. He is hitting the same way as Jimenez
Coach Porto conceição can change Conte at the head of Inter
Hans-Dieter flick: I Think Tiago should play in the Premier League. He wants a new challenge
Coutinho can play against Barca. The contract does not specify a ban on his participation in the match
The real life thinking about to return to Zeballos. The decision is up to Zidane