Albania

Shoqata e Gazetarëve Sportivë reagon ndaj gjuhës ofenduese nga Tahir Batatina ndaj gazetares Qëndresa Krelani

Shoqata e Gazetarëve Sportivë të Kosovës, kundërshton gjuhën ofenduese dhe fyese të kryetrajnerit të Llapit Tahir Batatina, ndaj gazetares së sportit Qëndresa Krelani, në emisionin sportiv të së dielës në Koha Vizion.

“Si komunitet i gazetarëve sportivë në
Kosovë, vlerësojmë se reagime dhe ofendime të tilla nuk i shërbejnë kodik etik
të gazetarisë.

Ne si komunitet i gazetarëve sportivë në
Kosovë, kërkojmë nga akterët që të përmbahen nga gjuha ofenduese dhe
denigruese, sikur në këtë rast ndaj koleges sonë, Krelani.

Kundërshtimet dhe reagimet me bazë janë të
mirësardhura për një debat të mirëfilltë dhe konstruktiv, por ofendimet të
tilla i gjykojmë dhe për ne janë të papranueshme”, thuhet në reagim.

Football news:

Unai Emery: Arsenal had the best chances to score, but Villarreal deserved to go further
Solskjaer on Manchester United's schedule: This was done by people who have never played football at this level. It is physically impossible for the players
Mikel Arteta: Arsenal were more dominant in the 2nd half, but were not good enough in the 1st
Sulscher reached the final of the European Cup for the first time as a coach. He won the Champions League final with Manchester United as a player
Arsenal did not reach any finals in a season for the first time since 2016
Emery is the first coach with 5 finals in one European Cup tournament
Villarreal will play in the final of the European Cup for the first time