Albania

Tërmeti në Greqi: Nxirren nga rrënojat një 14-vjeçar dhe një 63-vjeçare, trasportohen me urgjencë drejt spitalit

Dy persona kanë arritur të nxirren nga rrënojat në Greqi.

Sipas mediave greke është bërë e ditur se forcat ajrore, po trasportojnë drejt spitalit një djalë 14-vjeç dhe një grua 63-vjeçare.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 14-vjeçari ka plagë të hapura dhe po transportohet në Spitalin e Fëmijëve “Panagiotis & Aglaias Kyriakou”.

Ndërsa 63-vjeçarja ka dëmtime të rënda në organet e brendshme të trupit dhe është dërguar në spitalin Spitalin e Përgjithshëm të KAT në Atikë.

Gjithashtu bëhet me dije se në spitalin Samos ka shtatë të plagosur, por të gjithë jashtë rrezikut për jetën.

Ndërsa në Qendrën Shëndetësore Karlovasi  morën ndihmën e parë  10 persona, të cilët janë në gjendje të mirë dhe janë kthyer në shtëpit e tyre.

Tërmeti me magnitudë 7 në shkallë rihter ka rënë në detin Egje në orën 12:51, 19 kilometra nga ishulli grek i Samos dhe në shumë afër nga qyteti i Turqisë, Izmiri.

Deri më tani në Turqi janë regjistruar 12 viktima dhe 419 të plagosur. Ndërkohë që dyshohet se ka ende njerëz nën rrënoja.

j.l./ dita

Football news:

Neymar on Maradona: You will always remain in our memory. Football is grateful to you
If football was a movie, Diego would be its main character. Showsport readers say goodbye to Maradona
Napoli fans held a fire show in front of the stadium in memory of Maradona
Maradona signed documents about embalming and exhibiting. Family didn't know
Zorc about the future of Holland: We have long-term plans with him
Juve will play with Genoa, Inter against Fiorentina, Milan-Torino and other pairs of the 1/8 final of the Italian Cup
Musa about Sheffield: I want to play at the top level, with all due respect to this club