Albania

Thirrje nga NATO: Armenia dhe Azerbajxhani të ndalojnë menjëherë përplasjen ushtarake

Një thirrje ka ardhur nga një zyrtar i lartë i NATO-s, për Azerbajxhanin dhe Armeninë që t’i japin fund konfliktit në rajonin e Nago-Karabakut.

James Appathurai, Përfaqësuesi Special i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s tha se të dy palët duhet të ndalojnë menjëherë konfliktin dhe gjithashtu bëri thirrje për rinisjen e negociatave për një zgjidhje paqësore të çështjes.

“NATO mbështet përpjekjet e Grupit të Minskut të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë, “ shtoi ai.

Kujtojmë se dy vendet janë përplasur ushtarakisht të dielën në rajonin e diskutueshëm të Nago-Karabakut dhe deri më tani flitet për 16 viktima dhe të paktën 100 të plagosur.

Grupi i Minskut, i bashkëkryesuar nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, u krijua në 1992 për të gjetur një zgjidhje paqësore të konfliktit Nago-Karabak.

h.b/dita

Football news:

Hans-Dieter flick: I Hope Alaba will sign a contract with Bayern. Our club is one of the best in the world
Diego Maradona: Messi gave Barca everything, brought them to the top. He was not treated the way he deserved
Federico Chiesa: I hope to leave my mark in Juve. We will achieve great results
The Coach Of Benfica: I don't want us to look like the current Barcelona, it has nothing
Guardiola on returning to Barca: I'm happy at Manchester City. I hope to stay here
Fabinho will not play with West ham due to injury
Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi