Albania

Totali i depozitave bankare arrin në 1.25 trilionë lekë, në shtator u rritën me 8.2 miliardë lekë

TIRANË, 30 tetor /ATSH/ Depozitat bankare shënuan një tjetër rritje të ndjeshme në muajin shtator të këtij vit.

Banka e Shqipërisë bën të ditur se, në shtator 2020 depozitat bankare regjistruan një rritje të mëtejshme me 8.2 miliardë lekë ose 65 milionë euro, krahasuar me muajin gushtin. Ndërsa me bazë vjetore vlera e depozitave u rrit me 66 miliardë lekë ose rreth 6.5%.

Depozitat në valutë huaj dhe kryesisht në euro vazhdojnë të dominojnë, me rreth 54% të totalit.

Gjatë shtatorit, depozitat u rritën pothuajse në masë të barabartë si në lekë, ashtu edhe në valutë, me një shtesë prej 4 miliardë lekë tek të dy grupet.

Sipas BSH-së, totali i depozitave bankare në Shqipëri arriti në rreth 1.25 trilionë lekë ose rreth 10 miliardë euro. /a.a/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Anton Ferdinand on the racist scandal with Terry: I was sent a bullet in the mail. Insults in social networks came every hour
Manchester City have offered 19 million euros including bonuses for 17-year-old Argentine midfielder Sarmiento
Rehagel is a bandit from whom I will not accept an apology. The story of the worst injury in the history of the Bundesliga
Barcelona's presidential election will be held on January 24
Koke: to beat Bayern, you need to play a nearly perfect match. I hope their unbeaten streak ends tomorrow
Loew can return Muller, Boateng and Hummels to the German national team if there are a lot of injuries
Nacho about the Real Madrid game: That's not how titles are won. Working to get better