Albania

Uzuni shkëlqen ndaj Juventusit, por triumfojnë bardhezinjtë. United e PSG nuk falin! Barcelona super

Myrto Uzuni ka zhvilluar një 90 minutësh fantastik në Champions League ndaj Juventusit, ku arriti të shënojë edhe një gol, por në fund ishin kampionët e Italisë ata që triumfuan, ndaj Ferencvaros.

Edhe pse një ndeshje e lehtë në letër, në fushën e lojës nuk ka rezultuar aspak i tillë ky takim për skuadrën e Pirlos, i cili në fund mori kualifikimin për në fazën e ardhshme, por me vështirësi.

Skuadra hungareze kaloi e para në avantazh, me golin e Uzunit, por Ronaldo u përgjigj shpejt, duke barazuar shifrat.

Në pjesën e dytë, bardhezinjtë e rritën presionin për të gjetur golin e fitores, por Ferencvaros u mbrojt mirë dhe me Uzunin në krye të sulmit u treguan edhe të rrezikshëm me dalje të shpejta. Në minutat e shtesës erdhi edhe goli i fitores për Juventusin, i cili u realizua nga Morata.

Me këtë fitore, Juventusi kalon grupin së bashku me Barcelonën, e cila fitoi 0-4 në Ukrainë ndaj Dinamos së Kievit.

9 pikë numëron Dortmundi pas javës së katërt në grupin F, një më shumë se Lazio e vendit të dytë. Bardhekaltrit fituan 3-1 në “Olimpico” kundër Zenit. Ciro Immobile (2x) dhe Marco Parolo ishin autorët e golave për ekipin italian, teksa rusëve nuk u vleu rrjeta e Artem Dzyuba.

Manchester United e kishte detyrë të fitonte në shtëpi dhe tani i duhet një pikë për të siguruar kualifikimin. “Djajtë e kuq” triumfuan me rezultatin 4-1 kundër Basaksehir. Bruno Fernandez e zhbllokoi ndeshjen me një goditje potente në hyrje të zonës, ndërkohë që më pas shënoi edhe golin e dytë.

“Vulën” e vendosi Rashford me golin e tretë me penallti, kurse miqtë në pjesën e dytë shënuan një gol nderi me Turuc. Ky i fundit realizoi nga një goditje dënimi një gol mjaft të bukur. United kryeson me 9 pikë, ndërkohë që PSG e RB Leipzig, që u përballën mes tyre në një ndeshje që u mbyll 1-0 për francezët, numërojnë nga 6 pikë.

Kampionët e Francës ishin të dënuar të triumfonin sonte, në mënyrë që të vijojnë garën për të kaluar fazën e grupeve në Champions League. Një penallti, e kthyer në gol nga Nyemar, i dha fitoren PSG-së, që tani duhet të fitojë ndeshjet në vijim.

Football news:

Pep Guardiola: Tuchel is an exceptional coach. I am sure he will succeed with Chelsea
Flick's future in Bayern is in doubt. He has a difficult relationship with Salihamidzic
Mikhailovich's autobiography - 🔥 Was friends with a criminal boss, rushed to the Inter locker room to deal with Ibra, defeated leukemia
Chelsea's chances of signing Alaba have increased since Tuchel's arrival. Real Madrid is also Interested in the player
Solskjaer about Greenwood: We're talking about the syndrome of the second season. I have always believed that 99% of the effort is 100% of the failure
Oscar: Salah at Chelsea was unstoppable in training, but on the pitch he was timid. Not enough confidence
Koeman on Barca's debts: We helped the club by lowering salaries. This situation is not only here - everyone is suffering because of the coronavirus