Albania

ZVICËR – Ghebreyesus: Nuk duhet të dorëzohemi në luftën kundër pandemisë

GJENEVË, 26 tetor /ATSH-AFP/ – Sekretari i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus pranoi sot se pas disa muajsh përpjekje me pandeminë, që ka marrë më shumë se 1,1 milionë jetë, po fillon të ndihet njëfarë lodhjeje, megjithatë bëri thirrje për të mos hequr dorë nga kjo luftë.

Thirrja e kreut të OBSH-së vjen vetëm një ditë pasi një zyrtar i lartë i administratës së Donald Trump la të kuptohej se SHBA-ja po heq dorë nga marrja nën kontroll e pandemisë dhe se do të përqendrohet vetëm te ilaçet dhe vaksinat.

“Ne nuk mund të dorëzohemi. Ne nuk duhet të dorëzohemi. Është e rrezikshme të heqim dorë nga kontrollimi i pandemisë”, tha ai në sfondin e ringjalljes së COVID-19 si në Europë, ashtu dhe në SHBA.

“Kur ata që ndërmarrin veprime, veprojnë shpejt, virusi mundet”, shtoi Ghebreyesus.

Ai  theksoi se pikërisht për këtë arsye është e rëndësishme mbrojtja e më të prekshmëve dhe se heqja dorë nga marrja nën kontroll e pandemisë është e rrezikshme./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Vatican on Maradona: the Pope remembers him in prayer and remembers their meetings with love
Flick about 3:1 with Salzburg: Very happy with Bayern's performance. Neuer-world-class goalkeeper
Tyson about Maradona: we were often compared. He was one of my heroes and a friend
The farewell ceremony with Maradona will take place in the presidential Palace and will last 48 hours. Expected 1 million visitors
Bruno, Sancho, Tadic and Cosens are the contenders for the best player of the week in the Champions League
Khabib reacted to Maradona's death: One of the greatest. Millions love football because of it
Gasperini on 2:0 with Liverpool: This is unbelievable. Atalanta played their football