© LAP.BG

Извънредна новина

Най-важните новини в момента, в който се случват - директно в имейла Ви.

Баскетболистът Александър Везенков е отличен с наградата "Спортен Икар" за 2022 г. на фондация "Български спорт".

Националният състезател впечатлява с представянето си през годината. Миналия сезон той беше избран в идеалния отбор на Евролигата, като с "Олимпиакос" игра във финалната четворка, а през този изигра серия силни мачове. Той стана номер 1 в класацията по борби и трети при реализаторите с националния отбор на България на европейското първенство.

Ансамбълът по художествена гимнастика спечели приза за най-добър отбор. Женина Трашлиева, Рейчъл Стоянов, София Иванова, Маргарита Василева, Камелия Петрова и Радина Томова станаха световни шампионки в многобоя и на съчетанието с три ленти и две топки в София, а с това си заслужиха квота за олимпийските игри в Париж 2024.

За "впечатляващо представяне" бяха отличени 17-годишната гимнастичка Стилияна Николова и скиорът Алберт Попов. Николова спечели сребро на обръч, бухалки и лента и бронз в многобоя на световното първенство в София. Попов завърши девети в слалома на зимните олимпийски игри в Пекин и стана четвърти в слалома от Световната купа в Куршевел.

Състезателката по лека атлетика Пламена Миткова получава наградата за "Млад и талантлив спортист". Тя е световна шампионка в скока на дължина за девойки до 20 години в Кали, Колумбия, с личен рекорд от 6.66 метра.

Специална награда на Фондация "Български спорт" получава националният отбор по тенис за девойки до 18 години в състав Денислава Глушкова, Михаела Цонева и Дария Великова за историческата първа европейска титла в тази възрастова група.

Биатлонистът Благой Тодев и волейболистът Алекс Николов са отличени за "Пробив в световния спорт". Тодев спечели сребърен медал от световното за младежи от Солт лейк сити в преследването на 12.5 км и европейски шампион на 15 км за младежи в Поклюка. Николов засилва ролята си в националния отбор и стигна до трансфер в италианския шампион "Лубе".

Бронзовата медалистка в категория до 48 кг на световното първенство по бокс в Истанбул и европейска шампионка от шампионата в Черна гора Севда Асенова и борецът Кирил Милов, който спечели сребро от световното в Белград и злато от европейското в Будапеща, са отличени в категорията "Достойно представяне".

Церемонията по връчването на наградите ще е на 15 декември от 11.00 часа в Грандхотел "София".