Хърватия сломи Япония след дузпи и е четвъртфиналист на световното

© Reuters

Извънредна новина

Най-важните новини в момента, в който се случват - директно в имейла Ви.

Хърватия се класира на четвъртфинал на световното първенство след драматичен успех над Япония 2:1 след продължения и дузпи. В редовното време мачът на стадион "Ал Джануб" завърши 1:1 след голове на Дайзен Маеда в 43-ата минута и Иван Перишич в 55-ата.

При ударите от 11-те метра хърватите вкараха три пъти пъти, а Япония само веднъж.

Ключов принос за успеха имаше хърватският вратар Доминик Ливакович, който спаси три от четирите дузпи, които Япония изпълни.

Вицешампионът от 2018 г. отново беше принуден да минава в свой елиминационен мач след продължения и дузпи. На първенството преди четири години хърватите победиха Дания и Русия след дузпи, както и Англия в полуфинал след продължения.

Японците не успяха да отбележат рекорд на световно и да стигнат до четвъртфиналите. Азиатците играха едва за четвърти път в историята си елиминациите, като през 2002, 2010 и 2018 г. отпадаха именно на осминафинал.

Мачът започна с положение пред вратата на Хърватия. След изпълнение на корнер японците центрираха, но ударът на Шого Танигучи премина покрай вратата.

© Reuters

Хърватия отговори много бързо и в осмата минута вицешампионите от 2018 г. можеха да открият резултата. Иван Перишич влезе с топката в наказателното поле и стреля, но вратарят на Япония Шуичи Гонда се намеси впечатляващо.

Противно на очакванията Япония беше по-опасният отбор и в края на първото полувреме започна да притиска все по-сериозно хърватите. В 41-ата минута Дайчи Камада преодоля двама бранители в бяло-червено и стреля, но не уцели вратата.

Само две минути по-късно обаче японците откриха. Опасността отново дойде след корнер, изпълнен късо. След центрирането хърватската защита изпусна Мая Йошида, който върна топката, а от границата на вратарското поле Маеда не сгреши - 1:0.

© Reuters

През второто полувреме Япония опита да действа по същия начин, разигравайки бързо топката и пресирайки съперника си.

Два пъти азиатците организираха опасни атаки по фланговете, но защитата на Хърватия се справи. След това на свой ред европейският отбори отговори, излизайки в атака.

В 56-ата минута Хърватия стигна до изравнителен гол, отбелязан от Перишич. Той засече на скорост топката с глава след центриране на Деян Ловрен и я прати неспасяемо в японската врата.

© Reuters

Последваха вълнуващи минути и пред двете врати като хърватският вратар Ливакович се намеси след далечен удар на Ендо точно под гредата. Малко по-късно Лука Модрич също стреля от дистанция, но вратарят на Япония Гонда изби в корнер.

С напредване на двубоя нито един от отборите не искаше да рискува и така редовното време завърши 1:1. Стигна се до допълнителни 30 минути, в които отново сигурността беше приоритет за отборите. Заради умората се наложи Модрич и Матео Ковачич да бъдат заменени.

Хърватия започна малко по-активно, но към края на първото продължение Япония имаше своя шанс, когато Ливакович спаси удар на Митома.

Във второто продължение Хърватия игра малко по-активно и до края притискаше съперника си, само че не стигна до гол.

© Reuters

Така се стигна до дузпите, при които японците започнаха ужасяващо, като ударите на Такуми Минамино и Каору Митома бяха спасени от вратаря. Никола Влашич и Марсело Брозович вкараха, но съотборникът им Марко Ливая уцели страничния стълб.

Последва пропуск обаче и на японския капитан Мая Йошида, а за Хърватия Марио Пашалич вкара.