This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Нидерландия спря устрема на САЩ и продължава на световното

Извънредна новина

Най-важните новини в момента, в който се случват - директно в имейла Ви.

Нидерландия е първият четвъртфиналист на световното първенство по футбол, след като победи САЩ с 3:1. Двата тима изиграха вълнуващ мач на стадион "Халифа" в Доха, като освен четирите попадения, имаше още редица положения пред вратите.

Мемфис Депай откри за Нидерландия в 10-ата минута, а Дейли Блинд удвои в края на първата част. САЩ стигнаха до гол в 76-ата минута, когато с малко доза късмет Хаджи Райт намали.

Дензъл Дъмфрис, който асистира за първите два гола на Нидерландия, оформи крайния резултат с попадение в 81-ата минута.

Съединените щати не успяха да изравнят постижението си от 2002 г., когато достигнаха до четвъртфиналите. За трети пореден път при участията си (2010, 2014 и 2022 г.) американците отпадат в първото стъпало на елиминациите.

Загубата е едва първа за отбора на Грег Берхалтер в Катар, след като американците прескочиха групата с победа и две равенства.

За Нидерландия участието на четвъртфинал ще бъде седмо от общо 11 участия на световни финали. Само един път отборът е отпадал във фазата на осемте най-добри и това се случи през 1994 г. след драматична загуба от Бразилия с 2:3.

Селекционерът на нидерландците Луис Ван Гал пусна същия състав от последния мач и тимът му стартира добре. Само 10 минути след началото Мемфис Депай реализира при първото положение. Дъмфрис проби отдясно и центрира, а Депай прати топката в мрежата - 1:0.

© Reuters

Малко преди гола на Нидерландия САЩ пропусна чиста ситуация чрез Кристиян Пулишич.

Американските футболисти не се пречупиха въпреки гола и опитаха да атакуват. Вместо това в края на първата част Нидерландия стигна до второ попадение. След нова асистенция на Дъмфрис Дейли Блинд се разписа и удвои преднината на отбора си.

При изоставане от два гола американците подходиха много по-агресивно след почивката. Те притиснаха съперника си, контролираха топката в много по-голяма част от времето и имаха своите ситуации. По-атакуващата игра обаче отвори пространства за Нидерландия, като се наложи американският вратар Мат Търнър да прави няколко спасявания.

В 76-ата минута настоятелната игра на САЩ даде резултат и резервата Хаджи Райт намали. Той получии подаване от Пулишич и триково успя да прати топката в мрежата, въпреки че падаше на тревата.

© Reuters

Голът даде допълнителни сили на футболистите на САЩ, но Нидерландия бързо успя да си върне преднината от две попадения. В 81-ата минута Дъмфрис увенча силния си мач с гол. Той беше непокрит и засече с левия крак след центриране на Блинд.