Estonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Ratas: Reformierakond tahab parlamenti riigi juhtimisest eemaldada

Jüri Ratas. Foto: Malle-Liisa Raigla

Reformierakonna juhi, peaminister Kaja Kallase reedene otsus vabastada etteteatamiseta ametist seitse Keskerakonna ministrit on poliitilise kultuuri uus madalpunkt ning püüd parlamenti riigi juhtimiset välja lülitada, märgib Keskerakonna juht ja riigikogu esimees Jüri Ratas.

Tema sõnul on see sõnades eesmärgiks seatud toimiva valitsuse asemel toonud kaasa palju segadust ning ebakindlust nii ministeeriumite igapäevases töös kui välissuhtluses.

„Kui peaminister hindas koalitsiooni lõppenuks, siis tulnuks tal esitada tagasiastumise avaldus presidendile ning uue valitsuse ametisse astumiseni oleks jätkanud eelmine valitsuse koosseis. Praegu oleme olukorras, kus Eestit valitseb Reformierakond üksinda omamata selleks mandaati, kuna nende fraktsiooni kuulub kolmandik parlamendi liikmetest. Sellisel viisil riigikogu enamusest mööda minemine on põhiseaduse mõttega vastuolus,“ ütles Ratas.

„Sobimatu ja võib öelda, et suisa üleolev oli ka ministrite kui oma valdkonna tippjuhtide ametist vabastamine. Nimelt kuulsid kõik seitse ministrit enda lahti laskmisest läbi ajakirjanduse, mis on ilmselt esmakordne ja loodetavasti viimane selline juhtum Eesti poliitika ajaloos. Praegusel väga keerulisel ajal on oluline, et oleksime aktiivsed nii siseriiklike küsimuste lahendamisel kui välispoliitikas. On ilmselge, et kaheksa ministrit ei saa ega suuda viieteist ministri tööd rahuldaval tasemel ära teha,“ märkis Ratas.

Tema sõnul on peaministri tekitatud võimuvaakumi asemel vaja otsustusvõimelist valitsust, mis suudab teha tulemuslikku koostööd riigikoguga. „Nii Venemaa sõda Ukrainas kui ka meie inimeste toimetuleku tõstmine ja valmistumine uueks kütteperioodiks eeldavad igapäevast pingutamist ja kokkulepete leidmist. Eesti inimeste poolt parlamenti valitud erakondade sildistamine ning õigeteks ja valedeks jaotamine on praeguses olukorras eriti kohatu. Kriiside ületamiseks tuleb ühiskonda koos hoida, mitte lõhestada. Reformierakonna valitud suund on paraku taas vastupidine,“ ütles Ratas.

Koalitsiooni lõpetamise üheks põhjuseks väidetakse Ratase sõnul olevat perehüvitiste seaduse eelnõu, mille nelja riigikogu fraktsiooni liikmed ühiselt algatasid. „Parlamendi enamuse soov lapse- ja peretoetusi tõsta ei õigusta aga mingil viisil Keskerakonna ministrite päevapealt ametist vabastamist. Pigem tähendab see käik Reformierakonna valitsuse irdumist parlamendist ja vastasseisu teadlikku süvendamist. Pean ainuõigeks, et liiguksime Riigikogus sel nädalal lapse- ja peretoetusi oluliselt tõstva perehüvitiste seaduse eelnõuga edasi, et hinnatõusu mõju meie peredele leevendada. Kutsun Reformierakonda veelkord üles obstruktsioonist loobuma ja eelnõu toetama,“ ütles Ratas.

„Kujunenud kriisis ei tohi hetkekski unustada, et Eesti on parlamentaarne vabariik. See tähendab, et debatt nii oluliste poliitiliste valikute, seaduseelnõude kui ka uue valitsuse moodustamise üle peab toimuma parlamendis, mitte Stenbocki maja pressikonverentsidel või kuskil oravakoopas. Vastavalt põhiseaduse paragrahvile 65 annab just riigikogu peaministrikandidaadile volitused valitsuse moodustamiseks. Reformierakonna püüdlus parlamenti riigi juhtimisest sisuliselt välja lülitada, on lubamatu ega lähe läbi,“ lisas Ratas.