Romania

Simona Halep, eliminata de la Cincinnati dupa o batalie de zile mari

Simona Halep a parasit turneul de la Cincinnati, SUA, in faza optimilor de finala, romanca fiind invinsa insa dupa o batalie de zile mari.

O reprezentanta a gazdelor, Madison Keys, a reusit sa o surclaseze pe romanca in trei seturi superbe, scor 6-1, 3-6, 7-5.

Sportiva noastra a inceput foarte prost meciul disputat joi noaptea, cedand primul set aproape fara lupta, cu un categoric 1-6 ce nu ne dadea foarte multe sperante.

A reusit insa sa isi revina, asa cum a facut-o de mai multe ori, in cel de-al doilea, pe care si l-a adjudecat chiar mai usor decat o arata scorul cu 6-3.

Decisivul a fost extrem de intens, cu multe rasturnari de situatie.

Keys a sprintat in prima faza, distantandu-se la 3-0 aproape pe nesimtite. Americanca a condus chiar cu 40-0 pe serviciul Simonei si se parea ca va reusi un dublu break ce ii va asigura biletele pentru sferturi.

N-a fost sa fie pentru fostul numar unu WTA a revenit superb, a egalat la trei si si-a jucat sansa pana la capat. A aparat chiar o minge de meci in game-ul zece, dar nu a mai putut face nimic cateva minute mai tarziu, cand Madison Keys a dat lovitura decisiva.

Halep este eliminata asadar de la Cincinnati mai repede decat ne asteptam, insa a dat dovada in mai multe randuri de o putere de lupta care ne da sperante pentru US Open, mai ales daca si problemele medicale vor fi depasite.

Simona Halep - Madison Keys 1-6/ 6-3/ 5-7

03:37 - Halep castiga un game de mare, mare lupta si se apropie de adversara! Poate a fost momentul decisiv al partidei!

02:27 - Simona incepe setul secund cu un game dificil pe propriul serviciu pe care reuseste totusi sa il castige.

INFO: Va fi cea de-a 6-a intalnire directa intre cele doua tenismene, scorul fiind categoric favorabil Simonei, cu 5-1.

Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.