Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Mrtví delfíni, mizející jedinečné mokřady. Válka na Ukrajině decimuje i přírodu

Tisíce mrtvých a zraněných, zničené domovy i celá města, krádeže majetku i obilí. Ruská invaze na Ukrajinu si vybírá obrovskou daň na tamním obyvatelstvu a už teď je jisté, že se země bude z konfliktu dlouho vzpamatovávat. Vědci ale varují i před ničením přírody, která už možná nepůjde zachránit. Národní parky kolem pobřeží Černého moře jsou jedinečné a vědci se je snaží zachránit po desetiletí.

"Už třicet let jsme tu organizovali práci vědců, kteří přijížděli, aby se podíleli na obnovení této oblasti, zachránili step a podpořili proudění vody," vysvětluje pro britský list The Guardian Ivan Rusev, šéf výzkumu národního parku Tuzlovské laguny u Černého moře na jihu Ukrajiny.

Poslední desetiletí sem každé jaro jezdili ochránci přírody a vykopávali tu mělké kanály, které pobřežní laguny spojovaly s mořem. Tyto vodní cesty dříve vznikaly přirozeně samy, ale kvůli nešetrnému zemědělství o přívod vody přišly. Každý rok přitom do těchto míst připlouvají miliardy malých rybek, aby se tu vytřely, než se znovu vrátí do moře.

Letos ale vědci nedorazí. Nádherné písčité pláže jsou plné min, které nastražila ukrajinská armáda, aby zabránila ruskému útoku z oblasti. Více než pět tisíc volavek, které do národního parku pravidelně létají za rybí potravou, tak letos nejspíš zůstane o hladu. "Je to skutečná tragédie," upozorňuje Rustev.

Je to přitom jen jedna z mnoha environmentálních ztrát způsobená válkou na Ukrajině. Boje mezi ruskými okupanty a ukrajinskou armádou stále probíhají u Černého a Azovského moře a tamní pobřeží, mokřady i mořští živočichové dopady pociťují naplno.

Ostřelování a požáry

Tajemník ukrajinského ministra pro životní prostředí Oleksandr Krasnolutskyj uvádí, že podél pobřeží a na dolním toku řeky Dněpr je v ohrožení téměř 400 tisíc hektarů a čtrnáct oblastí Ramsarské úmluvy, která chrání unikátní mokřady mezinárodně významné pro ochranu ptactva. Škody odhaduje na miliardy dolarů.

Už v dubnu přitom podle deníku New York Times varoval, že část přírodních rezervací u Černého moře je okupovaná ruskou armádou. Právě v tamních mokřadech a vodách přes zimu hnízdilo více než 120 tisíc ptáků, od orlů mořských přes morčáky prostřední až po pisily čáponohé.

Kvůli ostřelování navíc v rezervaci opakovaně hořelo, ohně zachvátily na čtyři tisíce hektarů půdy a kouř z nich byl vidět až z vesmíru. Na místě kvůli válce nebyl nikdo z ochránců přírody ani hlídačů parku, a požáry se tak nedařilo udusit.

Mrtví delfíni

Jen do Tuzlovských lagun od začátku konfliktu spadlo podle Ivana Ruseva více než dvě stě bomb. Ty vyrušily vodní ptáky, kteří se tak neuhnízdili a přišli o důležitou část migračního cyklu. "Obvykle tu máme mezi tisícem a 1500 bílých pelikánů, kteří migrují z Afriky. Teď jich tu registrujeme jen tři stovky," dodává Rusev.

Střely, které dopadaly přímo do moře, zasáhly i vodní živočichy. Těla mrtvých delfínů se objevují nejen u ukrajinských břehů, ale i u černomořského pobřeží Turecka nebo Bulharska. Kromě přímých zásahů je nejspíš zabíjí i zvukové znečištění, včetně sonarového rušení z ruských válečných lodí podél pobřeží.

Deník New York Times uvádí, že podle studií ze zmíněných pobřežních států je mořská biodiverzita kvůli válce v ohrožení. Válka znemožňuje mořským živočichům přijímat potravu, z potopených lodí do vody uniká ropa a řeky znečišťují další chemikálie ze střel.

Ani v tomto případě ochránci přírody neví, jak velkou škodu invaze napáchala, protože se do zasažené oblasti nemohou jet podívat. Rusev nicméně odhaduje, že mohlo být postiženo až dva tisíce delfínů. "Je to tragédie, protože tu máme velmi malou populaci tří druhů delfínů, takže každý jednotlivec je ohrožený."

Reparace a soud

Ukrajinské úřady jsou rozhodnuty domáhat se odškodnění soudní cestou. Vira Porievaová, která koordinuje speciální skupinu, která sbírá důkazy o válečných zločinech proti vodním plochám, se podílí na velkém projektu zaměřeném na ekologický spor s Ruskem. Mezinárodní trestní tribunál by totiž teoreticky mohl trestat i útoky, které vědomě způsobí "rozsáhlé, dlouhodobé a vážné škody na přírodním prostředí".

"Díky odvážným inspektorům národních parků, kteří zůstávají i v Ruskem okupovaných oblastech, můžeme sbírat důkazy," vysvětluje. Předběžné výsledky se očekávají asi za dva měsíce, ale i tak je nepravděpodobné, že by mezinárodní soud znečištění přírody skutečně potrestal.

Video: Tisíce medúz zaplavily pobřeží u Azovské moře. Turisté odjíždějí, tvorové jen tak nezmizí

Pobřeží Azovského moře na severovýchodě Krymského poloostrova se v posledních dnech změnilo k nepoznání. | Video: Reuters