Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Na Ukrajině padl první český legionář. Rusové jej zabili na Donbase

„Kamarád Michal J. z Třebíče, jinak zvaný Španěl, byl zabit na frontě u Charkova. Od začátku války na Ukrajině se snažil poskytovat lidem humanitární pomoc. Ať je mu země lehká,“ informoval na Facebooku Milan Votypka, který uvedl, že se s mužem přátelil 25 let.

Úmrtí Čecha po poledni potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský. „Mohu potvrdit, že v Doněcké oblasti zemřel český občan. Okolnosti nyní ministerstvo prověřuje, situací se zabývá česká ambasáda v Kyjevě. Zítra by mělo být jeho tělo převezeno do Charkovské oblasti,“ oznámil ministr na tiskové konferenci.

„V místě, kde padl, probíhají těžké boje, stejně jako na dalších místech donbaské fronty. Když jsem na tomto úseku fronty před pár dny pracovala, ostřelovali skoro pořád,“ napsala na Facebooku novinářka a fotografka Lenka Klicperová, která na Ukrajině strávila více než měsíc a do Česka se vrátila tento týden.

Ruská tisková agentura TASS v sobotu napsala, že Rusové zničili shromaždiště „zahraničních žoldnéřů“ u Charkova. Podle informací České televize muž zemřel po zásahu minometným granátem.

Padlý Čech působil na Ukrajině několik měsíců, podle dostupných informací je prvním zabitým z českých dobrovolníků, kteří se připojili k ukrajinským silám. Vstup do ukrajinských ozbrojených sil povolil prezident Miloš Zeman více než stovce Čechů. Dalším dvěma stovkám žádostí nevyhověl.

Rusové dál usilují o získání Severodoněcku

Rusko doufá, že se mu podaří vojensky získat celou východní Luhanskou provincii, kterou spolu se sousedním Doněckem požaduje, aby Kyjev postoupil ruským separatistům. Obě oblasti tvoří region Donbas, kde Moskva od roku 2014 podporuje povstání separatistů. Za tímto účelem Kreml soustředil své síly do bitvy o Severodoněck, který se nachází v Luhansku.

V malém městě, které se stalo cílem postupu ruské armády na východě Ukrajiny a jedním z nejkrvavějších ohnisek války, která trvá již čtvrtý měsíc, jsou hlášeny další těžké boje.

„Ruské jednotky v pátek pokračovaly v pozemním útoku na Severodoněck, stále ale ještě nedostaly město pod plnou kontrolu,“ uvedl americký Institutu pro výzkum války. Brtiské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že ruské síly v okolí ukrajinského Severodoněcku od pátku nepostoupily na jih města.

Ukrajinské jednotky se z velké části stáhly z obytných oblastí města, ale nevzdaly se svého opěrného bodu na východním břehu řeky Severní Doněc. Ruské síly se do města také tlačí ze severu a jihu a snaží se obklíčit Ukrajince, ale dosáhly jen omezeného pokroku.

Velení ukrajinské armády v sobotu uvedlo, že ruské jednotky si zajistily pozice ve dvou obcích poblíž Severodoněcku, zatímco Serhij Gajdaj, luhanský gubernátor, řekl, že Rusové mají pod kontrolou „většinu“ města.

„Probíhají intenzivní pouliční boje a obě strany mají pravděpodobně velké ztráty. Rusko se snaží zlomit odpor obránců města dělostřeleckými a leteckými útoky,“ uvedlo britské ministerstvo obrany.

Podle amerického institutu je stejně jako během bojů v Mariupolu obtížné sestavit přesný obraz toho, co se děje v městských částech Severodoněcku, protože odtud přichází čím dál méně informací.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko se snaží „rozbít všechna města v Donbasu“. „Severodoněck, Lysyčansk, Bachmut, Slavjansk, mnoho, velmi mnoho dalších. Všechny tyto ruiny byly kdysi šťastná města,“ posteskl si ve svém nočním projevu.

6. června 2022

Dělostřelecká bitva na východě

Kvůli velké dělostřelecké převaze ruských jednotek žádá Ukrajina brzkou dodávku zbraní ze Západu. Podle ukrajinského generálního štábu se ruské síly kromě Severodoněcku v Luhanské oblasti soustřeďují také na postup proti městům Slovjansk a Siversk v Doněcké oblasti.

„Nepřítel přeskupuje jednotky a doplňuje palivo a munici, aby připravil ofenzivu proti Slovjansku a Siversku,“ napsal na Facebooku ukrajinský generální štáb.

Podle ukrajinských představitelů je válka na východě země, kam Rusko soustřeďuje svou pozornost, nyní především dělostřeleckou bitvou, v níž čelí Kyjev velké převaze. Vývoj bitvy lze podle Kyjeva zvrátit pouze v případě, že Spojené státy a další země splní své sliby o zaslání většího množství lepší výzbroje, včetně raketových systémů.

„Nyní je to dělostřelecká válka,“ řekl zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibitsky britskému listu Guardian. „Vše nyní závisí na tom, co nám (Západ) dá. Ukrajina má jedno dělostřelectvo proti deseti až patnácti ruským dělostřeleckým zbraním,“ uvedl.

Například Německo je kritizováno za pomalé dodávky těžkých zbraní, které Kyjev podle svých slov potřebuje. Země nicméně plánuje revidovat svá pravidla pro vývoz zbraní, aby usnadnila vyzbrojování demokratických zemí, jako je Ukrajina, uvedl v pátek německý časopis Der Spiegel.

Ukrajina denně přichází až o stovku vojáků

Během války s Ruskem ztratila Ukrajina asi 10 000 vojáků. Podle ukrajinské agentury Unian to prohlásil poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč. Ztráty Ruska jsou ale podle něj mnohonásobně vyšší než ty ukrajinské.

„U nás na začátku konfliktu umíralo v průměru 100 vojáků za den, v ruské armádě to v prvních 20 až 30 dnech bylo 1 000 padlých denně. Nyní na ruské straně umírá minimálně 200 až 300 vojáků za den,“ řekl Arestovyč v rozhovoru s ruským novinářem Markem Fejginem.

Na Fejginovu otázku, zda je tedy možné předpokládat, že ukrajinská armáda ztratila až 10 000 vojáků, Arestovyč odpověděl: „Ano, tak nějak.“

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu poznamenala, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v polovině dubna odhadl, že v bojích zahynulo 2 500 až 3 000 členů ukrajinské armády a kolem 10 000 utrpělo zranění.

Tento týden ve čtvrtek ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov prohlásil, že Ukrajina denně přichází až o stovku zabitých vojáků a 500 jich je raněno. Ve stejný den další poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak řekl, že ztráty v řadách ukrajinské armády dosahují denně mezi 100 až 200 vojáky.

3. června 2022