Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Ruská muzea ukazují „krutosti“ NATO. Obsahují i trofeje z Ukrajiny

„Pokaždé je obtížné mluvit o zločinech spáchaných vojáky NATO,“ tvrdí průvodce v muzeu Jaroslav Polestrov. Studentům ukazuje mapu ilustrující, kam a jak daleko do Ruska mohou přiletět rakety Aliance, zatímco jim vypráví o bombardování Jugoslávie, k němuž dal příkaz „americký prezident Bill Clinton a další zločinci“, cituje jej agentura AFP.

Návštěvník moskevské expozice „NATO: Kronika krutosti“ si za zvuku blížících se válečných letadel může též prohlédnout obrázky lidí zraněných při útocích amerických bombardérů. „NATO je plné války,“ hlásí plakáty pověšené na zdech.

Na stěnách jsou též fotografie z evropských demonstrací proti NATO a početné snímky dětí z konfliktních zón, z nichž některé jsou viditelně zraněné.

Exhibice reflektuje hlubokou podezřívavost Ruska k Spojeným státům, jež opakovaně Moskva vykresluje jako skutečného loutkaře za Severoatlantickou aliancí. Ostatní státy pak má za šachové figurky v ďábelské hře Washingtonu. Muzeum například zobrazuje svržení atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki v roce 1945, ač NATO bylo založeno až v roce 1949, či americkou invazi do Iráku, vůči které část členů NATO vystupovala kriticky a na níž se Aliance přímo nepodílela.

Prominentní místo v muzeu mají též „trofeje“ přivezené ruskými vojáky z války na Ukrajině, jako jsou ukrajinské vojenské uniformy, neprůstřelné vesty či odznaky. Ukrajinská vlajka zde visí vedle americké vlajky a helmy nacistických oddílů SS, jasný odkaz na údajné vlivné a početné „nacionalistické“ elementy – Kreml odůvodňuje válku nutností „denacifikace“ Ukrajiny.

Moskva též tvrdí, že ač Ukrajina není oficiálně členem NATO, slouží plánům Aliance na napadení Ruska. „Po rozpadu Sovětského svazu Spojené státy a NATO zahájily nestydatý rozvoj území Ukrajiny jako dějiště potenciálních vojenských operací,“ stojí na jedné informační tabuli.

„Musíme si uvědomit, že NATO a kronika krutosti jsou přesně ta samá věc,“ okomentoval dubnové otevření moskevského muzea ruský senátor Konstantin Kosačev. Muzeum je pro návštěvníky zadarmo, v Moskvě velmi neobvyklá vstřícnost odhalující, že Kreml má na propagaci nedůvěry k NATO zájem.

Od svého otevření výstava přilákala už přes 20 tisíc návštěvníků. „Obvykle máme skupiny organizované vládními organizacemi, sociálními centry a studenty z různých vojenských univerzit,“ uvedl průvodce Polestrov.

Podle serveru Moscow Timesse podobné expozice otevírají napříč Ruskem od Sibiře až k městům u hranic s Ukrajinou. „Tato výstava bude brzy otevřena ve všech regionech Ruské federace,“ prohlásil jeden vládní činitel na slavnostním zahájení ve městě Veliký Novgorod.

Muzeum vyvolává rozmanité reakce, od souhlasných ke kritickým. „Potřebujeme více takových výstav, aby lidé viděli, co se skutečně stalo,“ tvrdí důchodkyně Natalja. „Spousta věcí vás záměrně vede k určité emocionální reakci. Úplný obrázek zde nenajdete. Je to jen fasáda,“ nesouhlasí jiná návštěvnice, mladá Moskvanka Alexandra.

Podobné konfliktní reakce lze vidět i v návštěvní knize. „Je nutné, aby děti, dospívající a dokonce i mnozí dospělí na vlastní oči viděli, jak je západní svět prohnilý,“ napsaly dvě ženy. „Tato výstava je propagandistické svinstvo sovětského stylu,“ zní kritičtější příspěvek.

Rusko podle některých analýz ve stále větší míře vykazuje totalitární rysy. Muzea určená k propagandistickým účelům a hlásající nenávist k nepřátelům režimu jsou v totalitárních systémech poměrně běžná.

Například v Severní Koreji je možné navštívit Sinčchonské muzeum amerických válečných zvěrstev. Nacisté údajně plánovali v Praze vytvořit „muzeum vyhynulé rasy“, pro které shromažďovali židovské věci.