Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

"Tady máte poslední české pivo." V Rusku kvůli sankcím dochází zahraniční alkohol

"Omlouvám se, to byla poslední lahev českého piva, kterou jsme měli," řekl číšník v restauraci v centru Moskvy, zatímco ji navštívil reportér agentury Reuters. Tehdy uplynul pouhý měsíc od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Západ okamžitě zavedl sankce, které postupně začaly dopadat i na návštěvníky luxusních restaurací. Současný nedostatek zahraničního alkoholu patří mezi ty nejviditelnější.

"V Rusku je čím dál složitější koupit si zahraniční alkohol. Před pár minutami jsem byl v obchodě a viděl jsem, že regál s alkoholem z ciziny je poloprázdný a místní si musí kupovat alkohol ruské provenience," říká pro deník Aktuálně.cz Jiří Just, novinář žijící v Moskvě.

Více než tři měsíce od začátku ruského útoku na Ukrajinu je sice zahraniční alkohol v některých částech Moskvy stále k dostání, ale zásoby se rychle tenčí. Just dodává, že se jedná o jeden nejviditelnějších důsledků západních sankcí proti Rusku.

Manažer dvou moskevských barů agentuře Reuters popsal, že některé hospody si okamžitě vytvořily velké zásoby alkoholu, když válka začala. "Ale já sám nevím o žádných nových dodávkách po 24. únoru," doplnil. Řada zahraničních společností jako Carlsberg, Anheuser-Bush In Bev nebo Heineken přestala prodávat své zboží v Rusku.

Just popisuje, že dopad pocítila hlavně střední třída, která si v posledních letech zahraniční alkohol obzvlášť oblíbila. "Rusové jsou zvyklí pít vodku nebo místní koňak, ale rádi si také dají whisky, rum nebo něco podobného a teď už tu možnost nemají. Samozřejmě se dá najít zahraniční alkohol ve specializovaných obchodech, ale cena je výrazně vyšší než před válkou."

Místo českého piva ruské

Zatímco v obchodech jsou teď regály poloprázdné, v barech se obměňuje nabídka. Podle obsluhy ve velké "anglické" hospodě v centru ruské metropole už například vůbec nemají irské pivo Guinness a nejspíš ho ani mít nebudou. Dříve tu půllitr prodávali za 690 rublů, tedy okolo 260 korun.

Společnost Diageo, která pivo nebo třeba vodku Smirnoff vyrábí, do země přestala vyvážet a zrušila tamní výrobu.

Majitelé hospod proto začínají nabízet více nápojů domácí produkce. Jenže místní piva teď stojí podobně jako ta zahraniční před válkou a těch málo zahraničních, která ještě zůstala na skladě, se zdražilo o 20 až 50 procent, uvádí Reuters.

Česká piva byla v Rusku velmi oblíbená, tvrdí Just. "Také se zde vyráběla piva z českých surovin, a dokonce stále mají i jakási falešná česká. V ruských obchodech můžete narazit na pivo vařené v Rusku, které se vydává za české. Tyto nápoje Rusům nahrazují pocit, že pijí něco českého," dodává a jako příklad uvádí značky Červená selka nebo Český divočák.

Falešná česká piva v Rusku

Falešná česká piva v Rusku | Foto: Jiří Just

Problém s dovozem surovin

"Situace kolem piva je tu velmi smutná," přiznává 36letý Anton, který pracuje v IT sektoru pro státní organizaci v Moskvě. "Bez Paulaneru, Pilsneru Urquell a dalších lahodných věcí si nejsem jistý, jestli bude dost ruského piva. Problém je s importem chmelu," uvádí.

Ruské pivovary jsou silně závislé na dovozu surovin potřebných pro pivo z Evropy nebo Ameriky. Obliba tohoto nápoje přitom v zemi v posledních letech stoupala a podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) o zdraví a alkoholu z roku 2018 tvořilo pivo asi 40 procent z celkového množství vypitého alkoholu v Rusku. Celkově průměrný Rus ročně vypije asi 11,7 litru čistého alkoholu.

Rusové si neuvědomují, že alkohol v jejich zemi není kvůli válce na Ukrajině. Vnímají sankce jen jako tlak Západu na Rusko, míní Just. A to i přesto, že už začínají dopadat na naprostou většinu obyvatel, píše agentura Bloomberg. Podle nedávného průzkumu se sankce dotkly téměř každé deváté ruské společnosti.

Prezident Vladimir Putin nicméně tvrdí, že sankce se stanou novou šancí pro ruské podniky. "Někdy, když se podíváte na firmy, které odcházejí, si řeknete: Díky Bohu. Obsadíme jejich místa. Naše podnikání a naše produkce už teď roste a bude pohodlně usazena na základech, které tu připravili naši partneři," prohlásil koncem května Putin.

Video: Bývalá první pobočka McDonald's v Moskvě otevře pod novým názvem

Bývalá první pobočka McDonald's v Moskvě se za pár dní otevře pod novým názvem. | Video: Reuters