Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

V USA začínají demonstrace za zpřísnění pravidel pro držení střelných zbraní

Washington - Ve Washingtonu a v řadě dalších amerických měst se dnes konají demonstrace za zpřísnění zákonů, které regulují držení střelných zbraní. Akce Pochod za naše životy (March for Our Lives) reaguje na střelbu ve škole v texaském městě Uvalde, kde při útoku zahynulo 21 lidí. Hlavním vzkazem demonstrantů podle agentury Reuters je, že nečinnost zákonodárců zabíjí Američany. Organizátoři očekávají dnes v ulicích desítky tisíc lidí.

Několik stovek lidí se začalo scházet ve Washingtonu, kde podle severu Politico organizátoři očekávají až 50.000 účastníků. Očekávají se také protidemonstrace, o kterých ale zatím nejsou žádné informace.

Hlavním cílem demonstrantů je apelovat na členy Kongresu, aby zpřísnili legislativu týkající se držení střelných zbraní. "Nedovolíme vám sedět s ruky v klíně, zatímco lidé dále umírají," uvedl na adresu zákonodárců jeden z pořadatelů protestů Trevon Bosley.

Pochodům vyjádřil podporu americký prezident Joe Biden. Podle něj požadavky protestujících podporuje "většina Američanů i držitelů zbraní". Americká Sněmovna reprezentantů tento týden podpořila balíček opatření, která ztěžuje přístup k zbraní. Hlasování kopírovalo téměř přesně stranické rozdělení - demokraté hlasovali pro, zatímco republikáni striktnější regulaci dlouhodobě odmítají. Legislativa ale nemá šanci projít Senátem, kde obě strany drží přesnou polovinu křesel, uvedla agentura Reuters.

První Pochod za naše životy byl svolán v roce 2018 po útoku na školu v Parklandu na Floridě, kde střelec zabil 19 lidí. V texaském Uvalde zahynulo 19 dětí a dvě učitelky. Hromadných útoků střelnou zbraní bylo v USA letos nejméně 246.

USA demonstrace zbraně