Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Zeman zamítl 127 žádostí Čechů o vstup do ukrajinské legie. Nedostali doporučení

„Na základě nedoporučujícího vyjádření ministerstva vnitra prezident republiky Miloš Zeman ve středu dne 8. června 2022 nevyhověl žádostem 127 občanů České republiky o souhlas s jejich vstupem do ozbrojených sil Ukrajiny,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteru.

V první polovině května prezident podepsal 103 žádostí o vstup do ukrajinské armády. Ale od té doby řadu žádostí zamítl. Koncem měsíce odmítl 11 žadatelů, protože podle ministerstva obrany šlo o profesionální vojáky a příslušníky aktivních záloh, kteří jsou potřeba k zajištění obranyschopností České republiky.

Posudky ministerstva vnitra se prezident řídil na začátku června, kdy zamítl 80 žádostí. Podle Ovčáčka byli někteří žadatelé ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě.

Premiér Petr Fiala se na začátku března se Zemanem dohodl, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí. Uvedl tehdy, že nelze dát kolektivní možnost odejít do války za hranicemi a že vzhledem k počtu žádostí není možné zájemcům ani poskytnout individuální schválení. Na Pražský hrad se v té době obrátilo asi 300 zájemců o výjimku pro zapojení se do cizí armády.

Nutná je i kontrasignace předsedou vlády. „Fiala spolupodepíše vstup Čechů do ukrajinských ozbrojených sil ve všech případech, kdy žádost podpořily všechny příslušné úřady,“ uvedl v květnu mluvčí vlády Václav Smolka.