Latvia
An article was changed on the original website

IeM rosina Drošības policiju turpmāk dēvēt par Nacionālās drošības dienestu

Ministrija nosūtījusi Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai ierosinājumu grozījumiem Valsts drošības iestāžu likumā. Komisija grozījumus otrajā lasījumā skatīs otrdien, 5.jūnijā.

DP ir izvērtējusi Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas sēdē izteikto deputātu priekšlikumu un norāda, ka dienesta attīstības un darbības sekmēšanai ir nepieciešams veikt nosaukuma maiņu - uz Nacionālās drošības dienests. Šāds nosaukums izvēlēts, pamatojoties uz Latvijā spēkā esošo tiesisko bāzi un DP vietu līdzšinējā nacionālās drošības sistēmā.

DP ir viena no trim valsts drošības iestādēm (VDI), kuras kompetencē ietilpst pretizlūkošana, valsts konstitucionālās iekārtas aizsardzība, ekonomiskās drošības nodrošināšana, valsts noslēpuma aizsardzība, pretterorisms, valsts augstāko amatpersonu aizsardzība, kā arī pirmstiesas izmeklēšana.

DP tādējādi īsteno preventīvus pasākumus valsts iekšējās drošības nodrošināšanā un apdraudējumu novēršanā. Ņemot vērā to, ka šajā jomā izdarītiem noziegumiem varētu būt neatgriezeniskas sekas, DP uzdevumi ir saistīti ar risku novēršanu un apdraudējuma neitralizēšanu. Izmeklēšanas kompetence DP ir noteikta ļoti šaurā jautājumu lokā, proti, tie ir noziedzīgie nodarījumi, kas izdarīti valsts drošības jomā un aizskar valsts un sabiedrības intereses.

Ieplānotās izmaiņas VDI dienesta tiesiskajā regulējumā paredz arī atteikšanos no speciālajām dienesta pakāpēm, kā arī pilnīgu iziešanu no likuma "Par policiju" tiesiskā regulējuma, saglabājot vien atsevišķas, ar izmeklēšanu un preventīvo darbu saistītas tiesības, kuras turpmāk tiks regulētas VDI likumā.

Līdz ar to ir pamatojama arī nepieciešamība mainīt DP nosaukumu uz tādu, kas atbilstu lielākai daļai eiropeisku un demokrātisku valstu iekšējās drošības dienestu nosaukumiem un neradītu asociācijas ar funkcijām, ko ikdienā veic policija.

IeM ieskatā šāda nosaukuma maiņa DP kalpotu arī par nozīmīgu atbalsta punktu, veidojot starptautisko sadarbību ar NATO un Eiropas Savienības dalībvalstu partnerdienestiem un esot rietumvalstu demokrātisko valstu pretizlūkošanas dienestu kopienā. Minētais starptautiskās sadarbības kontekstā novērstu arī pārpratumus un nodrošinātu pārskatāmāku kompetenču nošķiršanu.

Football news:

39-year-old belezoglu is the first player in the history of the Turkish championship to score in four decades
Watch your language when you talk about Florence. The poor are also robbed. Fiorentina fans responded to Ribery
Manchester United and Manchester City will compete for Coulibaly and Skrinjara
Juventus and Manchester City are the leaders in the fight for Adam Traore
Pep Guardiola: I Want Messi to stay in Barcelona
Kike Of Setian: Of course, we can win the championship. This is evidenced by facts and mathematics
Bartomeu on Messi: We have to renew the contract. Leo told me that he wants to finish his career at Barca