Latvia

Nelegālo cigarešu apjoms Latvijā nokrities līdz vēsturiski zemākajam rādītājam

2019. gadā Eiropā kopumā nelegālo cigarešu (kontrabanda un viltojumi) patēriņa apjoms samazinājās par 0,7%, sasniedzot 7,9% no kopējā patēriņa un, kā liecina aplēses, kopējie zaudējumi neieņemto nodokļu veidā Eiropas valstu budžetiem bija 7,6 miljardi eiro. Neskatoties uz kopējo nelegālo cigarešu īpatsvara samazinājumu, kā liecina pētījums, Eiropā strauji palielinās tieši viltoto cigarešu patēriņa apjoms, kurš gada laikā ir pieaudzis par 38,3%, sasniedzot 7,6 miljardus cigarešu vienību, kas ir vēsturiski augstākais rādītājs. Viltoto cigarešu apjoms pieaudzis kopumā 17 ES valstīs.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme norāda, ka cīņa par nelegālo tabakas izstrādājumu izskaušanu Latvijā ir viens no būtiskākajiem dienesta uzdevumiem, labi saprotot, ka kontrabandas cigarešu nonākšana tirgū kropļo konkurenci un nelabvēlīgi ietekmē tautsaimniecību kopumā. “VID Muitas pārvalde pēdējo gadu laikā ir ieguldījusi nozīmīgus resursus, lai risinātu cigarešu kontrabandas problēmu, tāpēc varam būt gandarīti, ka šis darbs ir devis rezultātus. Vienlaikus ir skaidrs, ka arī turpmāk tiks izmantotas visas tehnoloģiskās un cilvēkresursu iespējas, lai arvien vairāk apgrūtinātu nelegālo cigarešu nonākšanu Latvijas tirgū, un to īpatsvars ar katru gadu samazinātos arvien straujāk,” tā Jaunzeme.

Kopējais cigarešu patēriņš aizvadītajā gadā Latvijā bija 2,1 miljardi vienību, kas ir par 7,4% mazāk, salīdzinot ar 2018. gadu. Kontrabandas un viltoto cigarešu apjoms, kas veido 14,1% no kopējā patēriņa apjoma valstī, faktiskajos skaitļos ir 0,3 miljardi cigarešu. No šī apjoma ~ 85 % bija tā sauktā “baltā kontrabanda”*, 7% – viltotās cigaretes, savukārt 8% – cita veida izcelsmes kontrabandas produkcija. Kontrabandas cigarešu apjoma samazinājums skaidrojams ar kopējā patēriņa apjoma kritumu, kopējām Eiropas tendencēm, kur kontrabandas cigarešu apjoms turpina samazināties, kā arī sekmīgo tiesībsargājošo institūciju darbu.

"Nelegālā tirgus īpatsvara samazinājums līdz 14% ir atzinīgi vērtējams fakts. Šo rādītāju pamatā ir stabila un prognozējama  tabakas akcīzes nodokļa politika, kā arī mērķtiecīgs un koordinēts tiesībsargājošo iestāžu darbs vairāku gadu garumā. Tomēr, neskatoties uz šo pozitīvo ziņu, cigarešu kontrabanda joprojām ir nopietna problēma Latvijā. Šobrīd, kad nelegālais tirgus uzrāda lejupejošas tendences, ir svarīgi turpināt iesākto akcīzes nodokļa politikas virzienu, ievērojot pakāpeniskuma un paredzamības principu. To, cik svarīgs faktors ir pārdomāta nodokļu politika, apliecina  Lietuvas piemērs. Strauji palielinot akcīzes nodokli pirms dažiem gadiem, nelegālais tirgus kaimiņvalstī atkal pieauga, un šobrīd tas sasniedz 17,7%," uzsver Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas projektu vadītāja Marita Jansone.

Lielākā Latvijā ievesto kontrabandas cigarešu izcelsmes valsts jau vēsturiski ir Baltkrievija. Attiecīgi, no Baltkrievijas kontrabandas ceļā 2019. gadā tika ievesti 270 miljoni cigarešu jeb 73% no kopējā kontrabandas apjoma. Kontrabandas plūsmas galvenais iemesls ir ievērojamās cigarešu cenu atšķirības. Piemēram, Latvijā vidējā cigarešu paciņas cena šā gada janvārī bija 3,20 EUR, kamēr Baltkrievijā cigarešu paciņa vidēji maksāja tikai 72 centus. Populārākās cigarešu markas, kas kontrabandas ceļā tika ievestas Latvijā, ir NZ, Premier, Fest un Winston.

No Latvijas uz citām Eiropas valstīm gan kā kontrabanda, gan legālā ceļā aizvadītāja gadā tika izvesti kopumā 116 miljoni cigarešu. Cigaretes izvestas galvenokārt uz Zviedriju (37 miljoni vienību), Somiju (21 miljons vienību), Vāciju (13 miljoni vienību) Igauniju (9 miljoni vienību) un Īriju (6 miljoni vienību). Jāatzīmē, ka vidējā cigarešu paciņas cena Zviedrijā ir 5,61 EUR, bet Somijā 6,70 EUR.

Citi pētījuma secinājumi:

  • Pirmoreiz kopš pētījuma uzsākšanas 2006. gadā, viltotas cigaretes un “baltās kontrabandas” cigaretes veido vairāk nekā 50% no kopējā nelegālo cigarešu patēriņa ES.
  • Viltotas cigaretes veido 19,5% no kopējā nelegālo cigarešu patēriņa. Salīdzinājumā ar 2018. gadu vislielākais viltojumu patēriņa pieaugums ir noticis Lielbritānijā (par 137% - līdz 2,1 miljardam cigarešu) un Francijā (par 82% - līdz 0,84 miljardiem cigarešu).
  • 15,5 miljardi vienību jeb 39,6% no kopējā nelegālo cigarešu apjoma izcelsme bija ārpus ES, 6,9 miljardi jeb 17,7% nelegālo cigarešu ir ražotas ES, savukārt 16,6 miljardi jeb 42,7% nelegālo cigarešu izcelsmes valsts nav nosakāma.
  • “Baltās kontrabandas” cigaretes joprojām veido lielāko nelegālo cigarešu patēriņa daļu – 35,6% jeb 13,8 miljardus cigarešu no kopējā nelegālā patēriņa ES (29,8%, salīdzinot ar 2018. gadu).
  • Visaugstākais nelegālo cigarešu patēriņš 2019. gadā bija Grieķijā (22,4 %), Lietuvā (17,7 %) un Īrijā (17,5 %). Salīdzinot ar 2018. gadu, gan Grieķijā, gan Īrijā bija vērojama nelegālo cigarešu patēriņa samazināšanās tendence, savukārt Lietuva iezīmēja nelielu pieaugumu.
  • Nelegālās produkcijas plūsmas no identificējamiem tirgiem ārpus ES, piemēram, Ukrainas un Baltkrievijas, 2019. gadā turpināja samazināties. Tomēr tiek ziņots, ka nelegālie izstrādājumi, kuru izcelsme ir ES iekšienē un kuri transportēti uz kādu citu ES valsti, 2019. gadā palielinājās.

Citi šobrīd lasa

Dermatologs kliedē 10 populārākos mītus par melanomu

Tveice ir ļoti bīstama mājdzīvniekiem: padomi, kā pasargāt suni un kaķi no pārkaršanas

“Kāpēc daktere nav tumšādaina?” ārzemnieki sociālajos tīklos kritizē tēlnieka Bikšes skulptūru mediķiem

Football news:

Player the Premier League has admitted that he is gay anonymously. The letter was sent to the newspaper by the Foundation named after a football player who committed suicide after coming out
Messi has given 20 assists in La Liga. This is the best result of the tournament in 11 years
Chelsea lost by at least 3 goals in the Premier League for the first time in 11 months
Messi scored 20+20 points for the season in the League and repeated the achievement of Henri. In the XXI century, only they did it
Legia won the Polish championship for the 4th time in five years. It repeated the League record for titles (14)
Lazio has lost 3 matches in a row and can concede 2nd place in Serie A if Atalanta wins against Juve
A Parma employee has a coronavirus. The team is isolated on the base, but will continue to play in the championship