Montenegro
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Od „Oluje“ 28 godina, srpski narod obilježava dan sjećanja na stradale

Na današnji dan, prije 27 godina, hrvatska vojska je na području tadašnje Republike Srpske Krajine počela operaciju „Oluja“. Ubijeno je ili nestalo oko 2.000 Srba, a protjerano više od 220.000. 

Od  Od „Oluje“ se navršava 28 godina (Foto: Veritas )

Napad je počeo rano ujutro 4. avgusta, a dan kasnije hrvatska vojska ušla je u Knin.

Srpski narod danas obilježava Dan sjećanja na sve stradale i prognane u „Oluji“. 

Sa teritorije tadašnje Republike Srpske Krajine krenuo je nakon napada talas izbjeglica a u koloni je bilo više od 200.000 ljudi.

Mještani su, piše RTS, sa najosnovnijim stvarima, prevoznim sredstvima koja su imali, krenuli da se iseljavaju, a na putu ka Srbiji i Republici Srpskoj izbjegličke kolone su napadali hrvatska artiljerija i vojno vazduhoplovstvo.

Izbjeglima nije bio dozvoljen ulazak u Beograd, već samo prolaz Bulevarom Arsenija Čarnojevića. Srbi koji su odlučili da se vrate na svoja ognjišta uglavnom danas žive bez u teškim uslovima i bez kvalitetne infrastrukture, piše RTS.

Haški tribunal je jula 2001. otpečatio optužnicu protiv penzionisanog hrvatskog generala Ante Gotovine, koji je bio komandant te operacije. Gotovina je od tada bio u bjekstvu sve do hapšenja u Španiji decembra 2005. godine, kada je izručen Tribunalu.

Godinu dana ranije, tom sudu su se predala druga dvojica generala, Ivan Čermak i Mladen Makrač, koji su optuženi za progon, deportacije i prisilno premještanje, pljačku, bezobzirno razaranje naselja, ubistva, nehumana djela i okrutan tretman tokom i nakon operacije „Oluja“.

Optužnica protiv Gotovine je odlukom Pretresnog vijeća Tribunala spojena sa optužnicom protiv druge dvojice generala.

U aprilu 2011. godine, Gotovina je osuđen na 24, a Mladen Markač na 18 godina zatvora, dok je general Ivan Čermak oslobođen krivice. U presudi Gotovini, Haški tribunal je utvrdio da je operacija „Oluja“ 1995. godine bila udruženi zločinački poduhvat, smišljen da se protjera srpsko stanovništvo, što je bio i navod optužnice.

No, u novembru 2012. godine Apelaciono vijeće Haškog tribunala oslobodilo je hrvatske generale Gotovinu i Markača krivice za progon srpskog stanovništva 1995. godine, poništivši prvostepenu presudu, nakon čega su oni pušteni iz pritvora.

Prema konačnoj presudi, operacija „Oluja“ nije bila udruženi zločinački poduhvat u cilju protjerivanja Srba. 

Srpska javnost ovu vijest dočekala je sa velikim razočaranjem.

U akciji „Oluja“, koja je trajala četiri dana, prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra Veritas, poginuo je ili nestao 1.881 Srbin.

U Hrvatskoj se 5. avgust slavi kao „Dan pobjede i domovinske zahvalnosti“, dok je u Srbiji i Republici Srpskoj 4. avgust Dan žalosti.

Izvor-rtcg