logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Estonia

Juhtkiri | Keskerakond leppis kokku karistuseta pääsemises

Edgar Savisaare pääsemine kohtu käest oma tervisliku seisukorra tõttu on tekitanud kummalise olukorra, kus kohtupidamiseks liiga põdura ekslinnapea tervis on piisavalt hea mitte üksnes ülejäänud kohtualuste käekäigu jälgimiseks, vaid koguni ise uue kohtuprotsessiga ähvardamiseks, nagu ta kohtuga kokkuleppele läinud Hillar Tederit hoiatas.

Ühtpidi võib eemalt vaadates tunduda, on seni veel kohtu alla jäänutel võiks olla huvi võimalikult palju asju üritada Savisaare süüks ajada, et ise kergema nahaga pääseda. Samas on kohus ja prokuratuur kindlasti piisavalt professionaalsed selliste asjade välistamiseks. Sest poleks ju hakatud ärimees Tederiga kokkulepet sõlmima, kui poleks suudetud eri versioonide otsi kokku sõlmida. Nii jäävad Savisaare kohtukommentaarid tema enda südametunnistamisele, kui kohtul ei peaks tekkima nende põhjal just soov uueks terviseekspertiisiks tema kohtukõlbmatuse ülekontrollimiseks.

Tederi puhul oli mõistetav soov veniva ja kurnava kohtuasja taagast pääsemiseks oportuniteediga nõustuda ja maksta riigile 200 tuhat eurot sunniraha. Ses mõttes on mõistetav ka pikkadest ja kulukatest kohtuvaidlustest vaevatud Keskerakonna soov kohtuga kokkuleppele minna, leppida trahviga ning jätkata ilma tumeda minevikutaagata.

Küll aga tekitab imestust kokkulepitud trahvi suurus, sest 25 tuhat eurot on kommiraha nii suurusjärgu võrra kopsakama Tederi sunniraha kui ka Keskerakonnale riigieelarvest kasvõi mullu antud tervelt 1,5 miljoni euro kõrval. Nii väikesel trahvil ei saa Eesti ühele suuremale parteile mingit märkimisväärset mõju olla. Eriti kummalisena mõjub olukord, kus erakondlike sigaduste eest saadav trahv makstakse kinni maksumaksja käest saadud võõra rahaga.

Lõppkokkuvõttes ilmneb, et süüdi pole sisuliselt mitte keegi, kui erakonna trahvi maksab kinni rahvas, keegi erakonnajuhtidest ei vastuta isiklikult ning karistatud erakond kandideerib takistusteta üha uutel valimistel. Loogilisem oleks, et vastutavad juhatuse liikmed, nii endised kui praegused, vajadusel ka rahaliselt. Omaette teema on ka varem kõneaineks olnud küsimus, kas kriminaalkorras karistatud erakonnal peaks olema õigus üleüldse või karistuse kehtimise ajal valimistel kandideerida.

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO