Estonia

Juhtkiri: räägime asjast

Joonistanud Ott Vallik.

Eile pöördus meedialiit peaminister Jüri Ratase poole küsimusega, miks peaminister vaikib ega ütle midagi selle kohta, et justiitsminister Raivo Aeg palus prokuratuuril ajakirjanduse tegevust uurida.

Kui Õhtuleht avalikustas, et haridusminister Mailis Reps on kuritarvitanud võimu ja väärkasutanud maksumaksja raha, saatis Aeg riigiprokurör Andres Parmasele telefonitsi sõnumi, et prokuratuur annaks ajakirjanike tööle hinnangu. See on vaba ajakirjanduse ähvardamine ja võrreldav nõukogude- või ükskõik mis diktatuuri aegse telefoniõigusega – helistame, kuhu vaja, ja meetmed võetakse tarvitusele.

Seni vaikinud Ratase meelest pole Aeg ajakirjandust ähvardanud ega prokuratuurile korraldust andnud. Sama seisukoha võttis kiiresti ka Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid. Et ministritega ei juhtuks rohkem sääraseid asju, nagu juhtus Repsiga, tegi peaminister riigikontrollile ettepaneku toetada riigikantseleid ametiautode kasutamise täiendava reeglistiku loomisel.

Ka Aeg täpsustas ja selgitas oma tegu – tema pole kedagi ähvardanud, vaid palus prokuratuuril võtta seisukoht eraviisilise jälitustegevuse seaduslikkuse suhtes. Aegi sõnul pole võimalik, et suvalisi inimesi võib ajakirjandusliku eksperimendi huvides jälitada, nende tegevust jälgida ja andmeid koguda. Kuigi Aeg ei mäletanud täpselt, mida ta riigiprokurörile kirjutas, juhtus taas nii, nagu on selle valitsuse ajal juhtunud varemgi – jälle on ministrist valesti aru saadud, sest ta ei öelnud nii, või kui ütleski, siis mõtles ta midagi muud.

Härrased poliitikud ei tohiks siiski unustada, et Mailis Reps ei olnud suvaline inimene, vaid Eesti vabariigi minister, kelle ametiautol Õhtuleht silma peal hoidis. Selle tagajärg oli ministri tagasiastumine, sest ta oli ameti- ja eraelu sassi ajanud ning maksumaksja raha ja võimu kuritarvitanud. Sellest ministrid väga rääkida ei taha. Selle asemel arutatakse, kas ehk hoopis ajakirjandus pole midagi valesti teinud, ning pöördutakse prokuratuuri poole. Väga mugav, härrased, aga räägiks õige asjast. Või mis riigis te õieti elate?

Football news:

Tuchel wants to see Holand at Chelsea. The club will not buy Rice from West Ham after the change of coach
Eriksen pro goal for Milan: It was the perfect free kick for me. I am very happy
Conte on 2-1 with Milan: Before the winning goal, the result was unfair. Their goalkeeper is the best player of the match
Mikel Arteta: Arsenal did everything right, but they lost. Wins give confidence
Nicolo Barella: We proved that we are stronger than Milan
Go do your voodoo shit, you little ass. Ibrahimovic-Lukaku during the Cup match
Pioli on the defeat by Inter: The only difference was the relegation. There could be any result in equal teams