Estonia

Kas on põhjust paanikaks? Viroloog Irja Lutsar selgitab, mis seis on koroonaviirusega Eestis

„Mingit katastroofilist olukorda Eestis ei ole,” ütles valitsust nõustav teadusnõukoja juht Irja Lutsar täna Delfile. „Ärevuseks pole põhjust.”

Lutsari sõnul ei ole praegust statistikat vaadates alust karta nakatumiste plahvatuslikku kasvu. Viimasel ajal lisandunud nakatunute ööpäevane arv ei anna tema sõnutsi põhjust muretsemiseks, sest need arvud on küllaltki väikesed ning terviseamet on suutnud nakatunuid ja lähikontaktseid jälgida.

Ta toonitas, et teiste riikide näitel võib järeldada, et tegemist on küllaltki lokaalse haigusega ning nüüd kinnitab seda ka Eesti hiljutine statistika. „Uued juhud satuvad Tartumaale, vaatamata sellele, et Eesti on väike,” märkis Lutsar.

Ta lisas, et praeguste teadmiste järgi haigestub suur osa inimestest neljandal või viiendal päeval pärast nakatumist. Niisiis kajastab tänase päeva statistika ligi nädala tagust nakatumise olukorda.

Eelmisel neljapäeval kohtus Lutsar valitsusega. „Neil olid enam-vähem samad küsimused, mis teil,” kirjeldas ta kohtumise sisu. „Et kas on tarvis meetmeid kasutusele võtta. Eks need meetmed ongi, et peseme käsi ja hoiame distantsi ja räägime, et see viirus ei ole kuhugi kadunud. Tuleb mõeda, kuidas edasi elame, mitte millal uued piirangud kehtestame.”

Lutsari sõnul olid eestimaalased juulis ära unustanud, et viirus on endiselt meiega, aga see ei tähenda, et praegu peaks nakatumisstatistikat vaadates ärev olema. Siiski soovitab Lutsar neil, kes kuuluvad riskirühma, rahvarohketest kohtadest hoiduda, aga samas mitte end koju lukku panna. „See pole see aeg,” ütles ta, „ja viirus õues värskes õhus ilusa ilmaga eriti ei levi. Varsti oleme niikuinii sunnitud toas olema, praegu tuleb ilusaid ilmasid ära kasutada, seenele minna. Metsas viirust pole.”

Eelmisel nädalal avaldas Tartu Ülikool koroonaviiruse antikehade uuringu KoroSero-EST-1 tulemused, millest järeldus, et viiruse levimus oli Tallinnas kümme ning Saaremaal kolm ja pool korda suurem, kui ütleb ninaneeluproovidel põhinev riiklik statistika. Valimisse kuulusid Õismäe ja Saaremaa elanikud, kellest 80% põdesid viiruse läbi ilma sümptomiteta.

Football news:

Kolasinac will move to Bayer from Arsenal for 11 million euros + bonuses (Fabrizio Romano)
Dyer called the toilet the best player of the match between Tottenham and Chelsea
Ferencvaros will play in the Champions League group for the first time since 1995. This is the longest break between the first and second appearances
Jose Mourinho: what happened to Dyer is not normal, he was dehydrated. If the League management doesn't care about the players, I don't
Jose went berserk twice during the match with Chelsea: ran over Lampard and ran to look for Dyer - he rushed to the toilet right during the game
Lampard on relegation from the League Cup: we Need to keep a positive attitude. Everything will come if Chelsea score second, leading the score
Call of nature, what can you do? Dyer explained why he ran to the dressing room during the match with Chelsea