Estonia

Õiguskantsler: Tartu ülikooli välistudengitele ühiselamukohtade eelisjärjekorras jagamine on ebavõrdne

Raatuse tänava ühiselamu. Foto: Aldo Luud

Ühiselamukohtade eelisjärjekorras välisüliõpilastele jagamine teenib küll seatud eesmärki, ent pole proportsionaalne, sest sama eesmärgi võib saavutada ka nii, et sellega ei kaasne kohalike tudengite ebasoodsamat kohtlemist, teatab õiguskantsler Tartu ülikooli rektorile.

Õiguskantsleril paluti hinnata MTÜ Tartu Üliõpilasküla tava anda Tartu ülikooli välisüliõpilastele majutuskohtade taotlemisel eelisõigus. Tartu Üliõpilasküla pakub võimalust taotleda majutuskohta kõigepealt välisüliõpilastele ja alles siis Eestist pärit õppuritele.

Niisugune tava lähtub teadmisest, et erinevalt Eestist pärit tudengitest on välisüliõpilastel Tartus raskem leida elukohta. Kuna see võib tõesti nii olla, on arusaadav, miks ülikool on otsustanud aidata välisüliõpilastel majutuskohta leida, märgib õiguskantsler, kelle kinnitusel on erinev kohtlemine õigustatud neil juhtudel, kui Tartu ülikool reserveerib ühiselamukohti eriprogrammide alusel Tartu ülikooli õppima saabuvate välisüliõpilaste jaoks. Kõnealusel juhul, kui eelis antakse üldkorras ingliskeelsetele õppekavadele õppima asujatele, pole aga ühiselamukohtade jagamisel õigustatud üliõpilaste erinev kohtlemine olenevalt sellest, kas tudeng on pärit Eestist või välisriigist.

Võrdse kohtlemise tagamiseks on mitmeid teid: ühiselamukohti võib jagada elava järjekorra alusel, võib tõmmata liisku, tagada ühiselamukoht vaid vähem kindlustatud õppuritele, pakkuda välisüliõpilastele ühiselamukohta suvekuudeks jne. Ka võib ülikool luua üliõpilastele suunatud üürikeskkonna, mille kaudu saab eluaseme välja üürida vaid siis, kui üürileandja on seda valmis tegema samadel tingimustel ka välisüliõpilastele. Nii soovitabki õiguskantsler Tartu ülikoolil neid võimalusi kaaluda ja ühiselamukohtade jagamise praktikat muuta.

„Majutuskohtade taotlemisel kohtleb Tartu Üliõpilasküla taotlejaid erinevalt, lähtudes sellest, kas üliõpilane on Eestist või tuleb välisriigist. Nii on osa üliõpilasi majutuskohtade taotlemisel soodsamas olukorras kui teised,“ teatab õiguskantsler.   

Ülikool on selgitanud, et ingliskeelsetele õppekavadele on seatud varasem sisseastumisaeg eeskätt seetõttu, et ülikooli vastu võetud välisüliõpilased saaksid õigel ajal taotleda viisat või elamisluba. Seepärast on ülikool otsustanud, et välisüliõpilased saavad Tartu Üliõpilaskülalt majutuskohta taotleda 1.−10. juunini, aga Eesti üliõpilased juuli keskel (2020. aastal alates 16. juulist).

Football news:

Fans booed the kneeling Millwall and Derby players
Guardiola on the Premier League: Everyone can win against everyone. Manchester City must do simple things better
Zidane Pro 1-0 with Sevilla: a well-Deserved win. Real Madrid have character
Guardiola has played 700 games in his career as a coach: 507 wins, 111 draws and 82 losses
De Bruyne has 14 assists in 2020. Most of all in the Premier League
19-year-old midfielder Sevikyan made his debut for Levante in La Liga. He is a pupil of Lokomotiv
Barca Director Amor: Messi gave a lot to the club, and the club gave a lot to Leo. I hope he finishes his career here