Estonia

VALGEVENE VALIMISED: Lukašenka võidupidu tuhmistavad protestid ja väidetav pettus

Protestijad pole valimistulemustega rahul.Foto: EPA/Scanpix

Valgevenes toimunud presidendivalimised võitis taaskord praegune riigipea Aleksandr Lukašenka. Riiklikult kinnitatud andmete järgi oli presidendi häältesaagiks 80.23%, mida tolle vastaskandidaat ei pea reaalseks. Valimistele järgnesid vihased protestid Valgevene suuremate linnade tänavatel.

Tuhanded inimesed kogunesid pärast valimisi Minskisse ja teistesse Valgevene linnadesse „oodatud“ valimistulemuste üle meelt avaldama. Protestijad lehvitasid lippe, aplodeerisid ja karjusid sarkastiliselt „võit“. Mõned ehitasid prügikastidest barrikaade. Teadaolevalt toimus kaitsevarustuses märulipolitsei ja meeleavaldajate kokkupõrkeid. Protestijate suunas suunati veekahurid ja rahvast aeti laiali kummikuulide, pisargaasi ja šokigranaatidega.

Teadaolevalt hukkus kokkupõrgetes ka üks inimene. Vahistatuid vedanud politseikaubik tabas pealtvaatajate sõnul ka rahvamassi, ent võimude sõnul vigastatuid polnud. Viasna inimõiguslaste keskuse teatel sai aga üks noormees politseikaubikuga seotud intsidendis nii raske peavigastuse, et arstidel ei õnnestunud tema elu päästa. 

Ainuüksi minski tänavaile oli kogunenud tuhandeid inimesi. Foto: Reuters/Scanpix

Opositsioon pole valimistulemustega rahul

Riigi poolt esmaspäeval kinnitatud valimistulemuste kohaselt teenis Lukašenka 80.23% valijate häältest. Tema põhikonkurent Svetlana Tihhanovskaja, kes on üks meeleavalduse juhte, sai teadaolevalt vaid 9.9% suuruse toetuse. Ise ei pidanud naine nii väikest toetusnumbrit kuidagi võimalikuks ja usub, et Lukašenka võidutses pettuse abiga. Opositsioon nõuab häälte ülelugemist probleemsetes jaoskondades.

„Ma sooviksin paluda politseil ja sõjaväel endale meelde tuletada, et nad on samuti osa inimestest. Samuti palun oma valijatel provokatsioone ennetada. Lõpetage vägivald!,“ kuulutas Tihhanovskaja kohalikule uudistekanalile. Inimõiguslaste sõnul peeti enne valimisi toimunud haarangus kinni üle 1300 inimese, sealhulgas sõltumatud välisvaatlejad ja Tihhanovskaja kampaaniameeskonna liikmed. Eileöistes protestides vahistati ligi 3000 inimest.

President Lukašenka kinnitas karmilt, et protestidele vastatakse asjakohaselt. Foto: ITAR-TASS/Scanpix

Lukašenka: me ei luba riiki lõhki kiskuda

Football news:

Lucien Favre: it's Great when Dortmund wins 3-0, but Gladbach didn't have many players
De Gea failed to repel 18 consecutive penalties in the Premier League. The last save was in 2014
Torres on leaving Liverpool: there Was no Xabi, Mascherano, Benitez, there was no project... Nothing happened!
Koeman can't be on the Barca bench. All due to the fact that the club is suing Setien
Suarez turned down an offer from Inter Miami in the summer. He could become the highest paid player in the MLS
Barcelona gave Aceme rental Almeria. The defender wanted to sign Juventus
Manchester United lost the first game of the Premier League for the first time in 6 years and for the third time in 29 seasons