Estonia

Väliskomisjon tutvub olukorraga Ida-Ukrainas

Komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul lähtub visiit muuhulgas Ukraina eelseisvatest presidendi- ja parlamendivalimistest.

„Valimiseelne periood on alanud ja nüüd on oluline jälgida arenguid meie jaoks olulise tähtsusega idapartnerluse riigis. Tähtis on hoida Ukraina sisepoliitiline olukord ja Ida-Ukraina relvakonflikt rahvusvahelise tähelepanu all.“

Ukraina valib presidenti tuleva aastas märtsis. Parlamendivalimised aga toimuvad oktoobris.

Mihkelson avaldas heameelt, et Venemaa vastaste sanktsioonide pikendamise osas on Euroopas üksmeel ja seisukoht, et enne Minski lepingute täitmist ei saa ka sanktsioone leevendada.

Komisjoni liikme Barbi Pilvre sõnul on Ukraina tuleviku jaoks võtmetähtsusega, et reformid jätkuksid pärast valimisi igal juhul.

„Eesti on Ukrainat toetanud nii reformide läbiviimisel, riigistruktuuride demokraatlikumaks muutmisel kui ka e-valitsemise ja otsedemokraatia arendamisel. Oleme aidanud kaasa nii haridusreformidele kui ka toetanud ettevõtluskeskkonda.“

Pilvre lisas, et otsene humanitaarabi varasematel aastatel on viimastel aastatel muutunud arengukoostööks. Kokku panustab Eesti aastas Ukrainasse arenguabina ligi 2,7 miljonit eurot.

Komisjoni visiit algab Ida-Ukrainas asuvast Sviatohirskist. Täna tutvutakse olukorraga kontrolljoonel Majorskis, misjärel suundutaks Kramatorskisse.

Komisjoni liikme Henn Põlluaasa sõnul teeb Ida-Ukrainas toimuv jätkuvalt muret, sest isegi madala intensiivsusega konflikti puhul on Ukraina sõjaväelaste hulgas praktiliselt iga päev kaotusi.

Keskmiselt saab nädalas surma või haavata kümmekond Ukraina sõjaväelast, praeguseks on hukkunuid ligi 3400 ja haavatuid ligi 11 000.

Football news:

Jurgen Klopp: We are not thinking about next season, but about this one. There is much more to come
Inter is ready to buy out Sanchez from Manchester United for 20 million euros (Goal)
Werder fans are the best: they supported the team with a tractor emblem and thanked the Union with a hundred cases of beer
Flick about the Cup final with Bayer: It will not be like in the championship. They can hurt us
Holland will play in Dortmund and under 9-m number from the next season
Solskjaere and Lampard are among the contenders for the title of best coach in June in the Premier League
Umtiti injured his left knee. He won't have surgery