Estonia

Võitsid lotoga 10,8 miljonit? Osta büroohoone! Ei võitnud? Siis tee nii!

Tõnu PekkFoto: Martin Ahven

Keegi eestlane sai sel nädalal läbi VikingLoto peavõidu ja 10,8 miljoni euro võrra rikkamaks. Tema edasine elu peaks olema nüüd kindlustatud. Aga mis siis, kui see kaheksakohaline summa tundub on veel liiga väike? Kuidas seda jackpoti edasi kasvatada?

„Kui sina oleks võitnud 10,8 miljonit lotoga, siis mina ei soovitaks sul seda kõike aktsiatesse panna vaid mõelda laiemalt. Osta ise mõni büroohoone, leia mingi tegija peale, kes seda maja haldab ja ma arvan, et sa saad sealt investeeringule oluliselt kõrgema tootluse,“ ütles tänavusel investeerimisfestivalil LHV Varahalduse juhatuse esimees Vahur Vallistu.

Keskmisest edukam olek jääb püüdmatuks

Mida peaksid tegema need inimesed, kes ei võitnud sel nädalal kaheksakohalist rahasummat, kes ei saa osta endale büroohoonet ja kelle rahakoti jaoks on oluline tehtud investeeringute tootlikkus?

 „Kui sa tahad rohkem raha koguda, siis minu soovitus ja parim pakkumine on, et tee natukene rohkem tööd oma erialal. Investeerimine on nii hullult konkurentsitihe valdkond, tõsiselt,“ nendib Pekk, et imet teha ja turu keskmist tootlikkust ületada ilmselt ei õnnestu. „Andmed näitavad, et ka professionaalid ei suuda turgu lüüa. Lootus, et saad seda teha õhtuti kodus aruandeid ja infot lugedes… /…/ Reaalsem võimalus teenida on teha oma erialal rohkem tööd ja panna raha näiteks pangadeposiiti – saad 10 aasta peale parema tulemuse kui üritades turgu lüüa.“

Aga kui sa ikka tahad investeerimismaailmas kätt proovida, soovitab Pekk kokkuvõtvalt end lihtsalt teemaga kurssi viia ja siis vaikselt peale hakata. „Säästa see maksimaalne tipp oma sissetulekust, mida sa lubada saad. Kasuta ära maksusoodustused ehk Eestis teine ja kolmas pensionisammas. Hoia see madalate kuludega maksimaalselt aktsiates. Ja kui raha üle jääb, osta veel laiapõhjalist indeksifondi juurde,“ õpetab ta.

Vallistu sõnul võib muidugi raha paigutades kuulata kõikvõimalikke eksperte ja lugeda tarku raamatuid, aga lõpuks tasub usaldada vaid ühte inimest: iseennast! Jääda vaid kellegi teise nõuannetele lootma, viib kergesti näpuga näitamiseni – et üks või teine tulemus tuli ainult seetõttu. Kui aga raha paigutamise põhjus ja motivatsioon on enda sees selgeks tehtud, tulevad ka järgmised tehingud mõtestatumalt.

Väike krahh raputab mugavustsoonist

Football news:

Raheem sterling: Manchester City were great. We knew how good Real Madrid were
Ronaldo scored all 7 goals for Juventus in the playoffs of the last seasons of the Champions League 💪
Rodrigo about Varan's mistakes: Sometimes this happens. It's a shame, but he is a great player
Juve with Ronaldo lost all the tournaments in both seasons, except for the Serie A and the super Cup in January 2019
Guardiola beat Real Madrid for the 11th time as a coach. More than anyone in the twenty-first century
Varan is the 1st fielder in 4 seasons in the Champions League, who made 3 productive mistakes in one draw of the tournament
Real Madrid dropped out of the Champions League for the first time with Zidane in charge