Poland

Buty i ubrania droższe po raz pierwszy od blisko dekady

Jak poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. wzrosły rdr o 4,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że w maju ceny rdr wzrosły o 4,8 proc., a mdm zwiększyły się o 0,3 proc.

W ocenie banku inflacja osiągnęła w maju swoje lokalne maksimum. "W kolejnych miesiącach w kierunku 4 proc. zepchną ją efekty bazowe, jednak ujawniające się wraz z otwieraniem gospodarki napięcia inflacyjne oraz prawdopodobny dalszy wzrost cen żywności spowoduje jej powrót do obecnych poziomów pod koniec roku" - wskazali analitycy. Według nich inflacja bazowa prawdopodobnie przez cały rok utrzyma się powyżej 3,5 proc.

Inflacja winduje ceny butów i ubrań

Bank szacuje, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła w maju do 4,0 proc. rdr z 3,9 proc. rdr w kwietniu.

"Obraz procesów inflacyjnych w maju nie zmienił się istotnie – inflacja jest pchana w górę przez efekty bazowe w cenach paliw, które pomimo spadku w ujęciu mdm były o 33 proc. wyższe niż przed rokiem" - wskazali analitycy. Zwrócili uwagę, że wyższy od tzw. wzorca sezonowego był miesięczny wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (+0,6 proc. mdm), w rezultacie ich roczna dynamika zwiększyła się do 1,7 proc. rdr z 1,2 proc. rdr w kwietniu. "Widzimy jednak coraz więcej oznak szeroko zakrojonej presji inflacyjnej" - wskazali.

Analitycy podkreślili, że w maju widoczna była stabilizacja dynamiki cen usług na wysokim poziomie (6,8 proc. rdr), a także przyspieszenie tempa wzrostu cen towarów (do 4,1 proc. rdr z 3,9 proc. rdr). Według nich rosnące ceny towarów to skutek wysokiej dynamiki cen ropy naftowej. "Jednak w tej grupie widzimy narastanie presji na wzrost cen" - stwierdzili. Dodali, że ceny odzieży i obuwia, po raz pierwszy od 118 miesięcy, wzrosły w ujęciu rdr – o 0,8 proc. rdr, przy czym ceny butów o 3,1 proc. rdr.

"Spadek cen odzieży i obuwia, który jest widoczny w polskich pomiarach inflacji z przerwami od 2002 r., był kombinacją dezinflacyjnego działania globalizacji oraz problemów z pomiarem w tej kategorii" - podkreślił bank.

Zdaniem analityków, wzrost odnotowany w maju jest prawdopodobnie konsekwencją "dość szerokiego zakresu imputacji cen w okresie zamknięcia centrów handlowych w 2020". Utrzymanie dodatniej dynamiki w kolejnych miesiącach oznaczałoby natomiast "wyeliminowanie wieloletniego czynnika strukturalnego ograniczającego wzrost inflacji".

Zwrócono uwagę, że wzrost cen w kategorii wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego wyniósł 3,0 proc. rdr i był najwyższy od końca 2011, w szczególności ceny mebli zwiększyły się o 6,3 proc. rdr.

Analitycy przyznali, że otwarcie gospodarki przełożyło się na wzrost cen w hotelach i restauracjach o 0,9 proc. mdm – "to najsilniejszy ruch w maju od co najmniej 20 lat". Roczna dynamika wyniosła 5,0 proc. wobec 4,4 proc. w kwietniu.

Football news:

I'm Cristiano Ronaldo and I only send the ball into the net. The forward refused the crossbar challenge in Real Madrid
Yuriy Semin: Shevchenko has a lot of trump cards to lead the European top club
Flick about Muller and Hummels: There is no age at which players will be excluded from the national team
Beckham's Inter Miami broke a series of 7 matches without a win. Higuain made a double
Head of the UAF National Teams Committee Markevich: I don't know if Shevchenko is leaving the national team. He is on vacation
Man City will not be able to sign Kane after the transfer of Grealish. The club does not have such money (MEN)
16-year-old Borussia forward Mukoko wanted to end his career because of talk about his age