Erupcja wulkanu, która rozpoczęła się 19 września, zmusiła do opuszczenia domów 6 tysięcy mieszkańców wyspy. Ok. 500 budynków na wyspie zostało zniszczonych przez spływającą po stokach wulkanu lawę. 

W poniedziałek lokalna telewizja pokazała zdjęcia wulkanu Cumbre Vieja, nad kraterem którego nie widać popiołów wyrzucanych przez wulkan od kilkunastu dni.

"Wulkan na La Palmie wszedł w fazę zmniejszonej aktywności" - informuje na Twtterze madrycki Instytut Nauki o Ziemi (IGEO). "Zobaczymy jak to się zmieni w nadchodzących godzinach" - głosi wpis.

Czytaj więcej

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma

Tymczasem władze La Palmy rekomendują części mieszkańców, by nie opuszczali domów dzięki czemu unikną ryzyka ekspozycji na toksyczne gazy, które mogą zostać uwolnione w wyniku kontaktu rozgrzanej do temperatury 1 000 stopni Celsjusza lawy z wodami Oceanu Atlantyckiego, których temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza.

500

Tyle budynków na La Palmie zostało zniszczonych w wyniku wybuchu wulkanu

Naukowcy ostrzegają, że różnica temperatur może doprowadzić do gwałtownego parowania wody - a para będzie zawierać cząsteczki kwasu chlorowodorowego i małe cząsteczki wulkanicznego szkła, które mogą podrażniać skórę, oczy i drogi oddechowe.

W poniedziałek strumień lawy znajdował się ok. 800 metrów od wód Oceanu Atlantyckiego.