W drugiej turze wyborów prezydenckich w Polsce, przeprowadzonej 12 lipca 2020 r., Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego, zdobywając 51,03 proc. głosów i zapewniając sobie reelekcję.

- Wiecie, jak Duda wygrał? Nie dostał 50 proc. głosów, oszukali - powiedział w wywiadzie cytowanym przez rosyjskie media Aleksander Łukaszenko. Pytany, czy wybory prezydenckie w Polsce zostały sfałszowane, odparł: "Absolutnie".

Łukaszenko ocenił, że w Polsce jest silna opozycja. - Teraz dotarł tam Donald Tusk - dodał.

Czytaj więcej

Aleksandr Łukaszenko i Władimir Putin

Rozwijając swe poglądy na temat wyborów w Polsce Łukaszenko powiedział, że gdy opozycja wyszła na ulice, to "Amerykanie tupnęli: stać, niech (tamci) zostaną, wy później (będziecie rządzić - red.)". Podobne teorie rządzący Białorusią polityk wygłaszał już wcześniej.

- Polska jest pod zewnętrzną kontrolą jeszcze bardziej niż Ukraina, tylko (...) robią to po cichu - mówił Łukaszenko.

Czytaj więcej

Aleksandr Łukaszenko

Odnosząc się do sytuacji politycznej w Polsce ocenił, że wraz z powrotem Tuska (którego nazwał "silnym politykiem") "oni się tam rozbiją". Łukaszenko wyraził pogląd, że większość polskiego społeczeństwa nie chce walki z Białorusią.

- W Polsce jest z kim rozmawiać, będzie z kim rozmawiać. Polacy nie są łatwymi ludźmi - zmuszą każdego polityka, by robił to, co dla nich korzystne - stwierdził.

Autopromocja

Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ