logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Poland

Pasożyt w oku ropuchy.

pokaż komentarz

@ApacerPL: Nie znam się na budowie ropuszego oka, ale jeśli chodzi o unerwienie czuciowe oka u ludzi, to masz dość bogato unerwioną rogówkę i twardówkę, po części także naczyniówkę i tęczówkę.

Jednak zgodzę się, że niekoniecznie musi to powodować wrażenia bólowe. Z tego co widać, to pasożyt "pływa" w ciele szklistym, które faktycznie nie posiada unerwienia czuciowego. Co prawda zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe (co jest jednym z procesów prowadzących u ludzi do jaskry) często powoduje wrażania bólowe, ale nie zawsze musi występować, zależy to od choćby od tego jak bardzo odbiega od normy.

Inna kwestia, że obecność pasożyta powoduje napływ makrofagów, a za nimi innych leukocytów do otaczających tkanek powodując stan zapalany, a prze to obrzęk otaczających tkanek, które posiadają takowe unerwienie czuciowe.

Themes
ICO