This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Średnio 140 tys. zł marży brutto. Tyle deweloper zarabia na jednym mieszkaniu

Średnio 140 tys. zł marży brutto. Tyle deweloper zarabia na jednym mieszkaniu

Średnio 140 tys. zł marży brutto. Tyle deweloper zarabia na jednym mieszkaniu

Mieszkania w Polsce do tanich nie należą i wciąż drożeją. Analitycy z Biura Maklerskiego Pekao oszacowali, ile na jednym mieszkaniu zarabiają deweloperzy. Okazuje się, że w III kwartale 2021 r. było to średnio 140 tys. zł marży brutto - o 15 proc. więcej rok do roku i najwięcej od dekady.

 •  

  pokaż komentarz

  i pamietajcie, ze to wstyd i hanba mieszkac z rodzicami do 25 roku życia, trzeba jak najszybciej sie wyprowadzić i wp@!%!$!ić w kredyt, a tak w ogóle to w Polsce zawsze, wszędzie i w każdej pozycji brakuje 3 000 000 mieszkań

  •  

   pokaż komentarz

   @tom_w: to jest clickbait, marżę brutto mogą sobie wsadzić, z tego nic nie wynika. Ile wynosi marża po odjęciu kosztów które są calkiem wysokie?
   Potem sobie podziel taką marżę przez 3, bo przecież proces sprzedaży mieszkania rozpoczyna się w czasie gdy deweloper załatwia papiery, pozwolenia na budowę etc, potem z 1,5 roku budowy, sprzedaż wszystkiego. Jak to obliczysz to prawdopodobnie wyjdzie Ci kilkuprocentowe roi z takiej inwestycji, która obarczona jest sporym ryzykiem.

  •  

   pokaż komentarz

   to jest jakieś 130 tys netto przy spółce

   @MateuszWajchePrzeloz: Od tego musi odprowadzić PIT jak chce to dla siebie.


   Nieistotne,

   To co chciałem napisać to że to jest rozbuchane zbyt tanim kredytem. Podaż nie zaspokaja popytu na bańce spekulacyjnej. Na szczęście niedługo koniec tej chorej sytuacji rynkowej.

   Podnieść te stopy do góry na 8% tam gdzie inflacja bo nic się normalnie budować nie da.

   Byłem ostatnio kupić blachę na taką małą wiatkę.

   - po ile blacha trapezówka - się pytam


   - 50zł/m2
   - o panie co tak drogo, rok temu była po 17zł
   - Ludzie wszystko wykupują, nigdy nie było takiego zapotrzebowania i po 100zł/m2 by schodziła.

 •  

  pokaż komentarz

  Mieszkania w Polsce do tanich nie należą i wciąż drożeją

  Oczywiście na podstawie informacji z instytutu danych z dupy. Średnia cena mieszkań w Polsce jest jedną z najniższych

  źródło: portalnieruchomosci.com

  •  

   pokaż komentarz

   @starduster: no ok ale co ze wzrostem produktywności? Przecież z czasem wyprodukowanie metra mieszkania powinno być tańsze ze względu na dokapitalizowanie pracy oraz rozwój technologiczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZaPolish: i niewykluczone, że przez pewien czas koszty malały lub pozostawały niezmienione (czyli w praktyce malały). Tylko cenę końcową dobra kształtuje również popyt, a nie tylko koszt produkcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @starduster: Bardzo piękna tabelka i wielce pouczająca (ʘ‿ʘ). Więcej natomiast wyjaśniłaby tabelka przedstawiająca, ile m² mieszkania może nabyć mieszkaniec danego kraju za przeciętne roczne wynagrodzenie ( ͡~ ͜ʖ ͡°).

  •  

   pokaż komentarz

   To oznacza jakieś 20% zarobku na mieszkaniu. Czy to duża marża na wytworzonym produkcie? Wg mnie wcale nie.

   @terraxxo: absolutnie nie. Pomijając zupełnie ryzyko (halo, w kapitaliźmie zysk to właśnie nagroda za podjęte ryzyko), to przecież jak to się rozciągnie na np. 3 lata, czyli bardzo optymistycznie cały proces budowy, od kupna działki przez pozwolenie i budowę (bliżej pewnie 4) to już dupy nie urywa. Oczywiście, że tu się liczy efekt skali i taki developer leci na kilku budowach zazwyczaj i go ludzie "kredytują" kupując dziurę w ziemii itd., ale znów - to on podejmuje ryzyko.


   Weź tu wszystko skalkuluj jak ci ceny materiałów się tak zmieniają. Weź ogarnij normalną ekipę, jak nawet na naj%$?nych majstrów jest rynek itd. Oczywiście, że koszą hajs, ale jeżeli ktoś myśli, ze niewiadomo jaki i za nic, to mu gratuluję.

  •  

   pokaż komentarz

   @Atx0937 ale taki dyskont robi obrót 600 tyś zł w 2 dni. Deweloper sprzedaje mieszkanie - powiedzmy że - średnio jedno na kilkanaście dni. Poza tym sklep robi szybką rotację towaru i jest mniej zależy od wahania cen

  •  

   pokaż komentarz

   @terraxxo: tym bardziej, że ta marża to jedynie różnica między kosztem budowy a ceną sprzedaży, nie bierze pod uwagę podatków (nie tylko dochodowy, ale i vat), kosztów obsługi kredytu, marketingu, administracji. Ostatecznie z tych 20% zostaje pewnie 10% co przy dużym ryzyku zmian cen, nie jest jakimś kokosem

Podobne linki z tagiem #polska