Od nowego rozkładu jazdy wchodzącego w życie 12 grudnia pociągi kursujące kolejową zakopianką pojadą nowym torem pomiędzy Skawiną a Suchą Beskidzką, przez stację Sucha Beskidzka oraz zmodernizowanym odcinkiem Osielec – Skawa i Raba Wyżna – Nowy Targ. Pasażerowie będą korzystać z bardziej komfortowych stacji oraz przystanków. Ułatwią one dostęp do kolei.

Czytaj więcej

Ubiegłoroczne obostrzenia, wprowadzone w apogeum pandemii, wyeliminowały praktycznie wszystkich tury

Natomiast do 2023 r. mają się zakończyć prace na całej 150-kilometrowej trasie od Krakowa do Zakopanego. Czas przejazdu ze stolicy Małopolski w Tatry skróci się wtedy do około 2 godzin. Już teraz wybudowane łącznice w Suchej Beskidzkiej oraz Krakowie pozwoliły skrócić podróż ekspresów z 3,5 godziny do ok. 3 godzin. Od czerwca kolej wznowiła połączenie na trasie Sucha Beskidzka – Chabówka - Zakopane. Inwestycja obejmująca prace na liniach 97, 98 i 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane warte są ponad 1,1 miliarda złotych, z czego większość stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Skrótem do Bielska Białej

Poprawi się także połączenie Krakowa z Podbeskidziem. W ostatni piątek zarządzająca infrastrukturą spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę na budowę łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej. To nowy odcinek toru, który połączy dwie zelektryfikowane linie: nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała. Dzięki temu przejazd na trasie Kraków – Bielsko Biała – Kraków stanie się bezpośredni, bez konieczności zmiany kierunku jazdy pociągów na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona.  Takie rozwiązanie pozwoli skrócić podróże z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej o blisko kwadrans.

Już wcześniej wygodę podróży poprawiły prace pomiędzy Wadowicami a Andrychowem. Wybudowano nowy przystanek Osiedle Podhalanin, zmodernizowane zostały perony na stacji Andrychów oraz na przystankach w Choczni, Choczni Górnej i Inwałdzie. Wymieniono tory oraz sieć trakcyjną.

Jednak największa inwestycja kolejowa w Małopolsce dopiero się zacznie. Za dwa lata ruszy bowiem budowa nowej linii kolejowej.

Chodzi o planowaną od lat trasę Podłęże – Piekiełko wraz z modernizacją odcinka Chabówka – Nowy Sącz. Ma być najdłuższą linią kolejową budowaną w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach. Z Krakowa do Zakopanego pociąg dotrze w niecałe 2 godziny, a trasa będzie liczyć ok. 117 km, o 30 mniej niż obecna przez Suchą Beskidzką. Pomiędzy Krakowem a Nowym Sączem pojedzie w niespełna godzinę.

Nowa trasa za 7 mld zł

Przedsięwzięcie jest gigantyczne. Wymaga m.in. budowy 58 km nowych linii, 11 tuneli, 8 estakad, 20 mostów, ponad 30 wiaduktów. Już dwa lata temu, gdy PLK uzyskała decyzje środowiskowe umożliwiające rozpoczęcie prac nad inwestycją, szacowano jej koszt na 7 miliardów złotych. W drugiej połowie tego roku mają być uruchomione przetargi na modernizację 75 kilometrów istniejącej linii pomiędzy Chabówką a Nowym Sączem.

Ministerstwo Infrastruktury zakłada, że nowa linia nie tylko skróci czas podróży w Tatry, ale poprzez lepszy dostęp do kolei zwiększy atrakcyjność gospodarczą Sądecczyzny, Limanowszczyzny i Podhala.

Czytaj więcej

Tymczasem już teraz podróżni zaczęli korzystać z nowych pociągów. Wart blisko ćwierć miliarda złotych kontrakt podpisany jeszcze w połowie ubiegłego roku objął zamówienie 9 składów Impuls 2 wyprodukowanych przez nowosądecki Newag dla dwóch przewoźników – Kolei Małopolskich i Polregio. W większości został sfinansowany z funduszy unijnych. Oprócz pociągów, obejmuje również pięcioletnią kompleksową usługę serwisu i utrzymania, gwarancję, szkolenia pracowników oraz części zamienne.

Koleje Małopolskie powiększyły w tym roku swoją flotę także o 4 pociągi Elf2 wyprodukowane przez bydgoską Pesę. Składy posiadające 200 miejsc siedzących i wyposażone m.in. w klimatyzację, WiFi, miejsce na rowery oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych kosztowały ponad 109 mln zł, z czego blisko jedna trzecia to dofinansowanie Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W każdym pociągu zostały zainstalowane systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności. Maksymalna prędkość Elfów to 160 km/h.