Przewiduje wzrost PKB o 6,3-6,4 proc. w bieżącym roku, więcej od wrześniowej prognozy rządu, podobnie do najnowszej oceny resortu gospodarki. Pracodawcy zakładają, że jest to możliwe do osiągnięcia mimo obecnych braków surowców i półproduktów oraz rosnącej liczby zakażeń, co w ostatnich miesiącach wpływało na zwolnienie tempa wzrostu.

W ubiegłym roku gospodarka skurczyła się o 8,9 proc., najbardziej po wojnie, z powodu pandemii. Tegoroczną poprawę zapewniło spożycie. Confindustria spodziewa się dalszego wydawania przez gospodarstwa domowe oszczędności uzyskanych w okresach ostrych ograniczeń w 2020 r.

Nastroje szefów włoskich firm nie zmieniły się w listopadzie, gorzej oceniali sytuację konsumenci drugi kolejny miesiąc. Wpływ na to miała rosnąca liczba zakażonych koronawirusem wywołując wątpliwości co do dynamiki gospodarki.

Wskaźnik zaufania w sektorze przemysłowym liczony przez urząd statystyczny ISTAT zwiększył się do 116 pkt z poprawionego w górę do 115,1 pkt w październiku i okazał się lepszy od średniej oceny 114 pkt 11 analityków ankietowanych przez Reutera. Gorsza sytuacja panowała w sektorze usług i w budownictwie; indeks ISTAT dla obu wyniósł 115,1 pkt po 115 w październiku. Optymizm konsumentów zmalał do 117,5 pkt z 118,4, ale w dalszym ciągu był większy od średniej 117 pkt z ankiety wśród analityków.