Poland

Zakupy spożywcze z dostawą w kwadrans. Jokr wchodzi do Polski

Jokr, aplikacja mobilna do zakupów online z błyskawiczną dostawą, rozpoczyna działalność w wybranych miastach Europy, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej. Jednym z pierwszych miejsc, w których zadebiutuje, jest Warszawa.

- Jest to raczej sytuacja wyjątkowa. Zazwyczaj polski rynek jest dla globalnych graczy ważny, ale nie priorytetowy, co oznacza, że po sukcesie w innych krajach Polska wchodzi do gry z kilkuletnim opóźnieniem. Tym razem powstaje startup, wspierany przez największe globalne fundusze VC, i Polska jest na pierwszej linii frontu - zauważa Marcin Kurek, współtwórca funduszu VC Market One Capital.

Jokr tworzy sieć lokalnych “darkstores” czyli miejskich magazynów zlokalizowanych w wybranych dzielnicach - dzięki którym jest w stanie dostarczać zamówienia w ciągu 15 minut. Aplikacja dostosowuje oferty poszczególnych “darkstores” do potrzeb konkretnej społeczności lokalnej.

Platforma na bieżąco analizuje dane zakupowe, dzięki czemu oferta produktowa staje się coraz bardziej dopasowana do potrzeb konsumentów mieszkających na danym obszarze. Takie podejście otwiera też drogę dla lokalnych sprzedawców i producentów, pozwalając im sprzedawać swoje towary za pośrednictwem platformy.

Jokr w Polsce

W Polsce Jokr rekrutuje już zespół. Poszukiwany jest m.in. general manager.

- Mamy wszystkie atuty by szybko zdobywać polski rynek. Zbudowaliśmy już silny i kompetentny zespół, w którego DNA jest sprawna egzekucja. W ciągu najbliższych miesięcy chcemy zatrudnić kolejne kilkadziesiąt osób - z którymi wspólnie zmienimy zasady gry w zakresie błyskawicznych dostaw online w Polsce - podkreśla Piotr Lagowski, co-founder Jokr.

Jokr z globalnymi planami ekspansji

Platforma Jokr została założona przez Ralfa Wenzla, byłego członka zarządu SoftBank i Delivery Hero oraz twórcę firmy Foodpanda, którego wspiera doświadczony zespół zarządzający.

Wśród współzałożycieli platformy jest Piotr Lagowski, który odpowiada za rozwój firmy w Europie Centralnej i Afryce. Wcześniej budował i rozwijał takie firmy jak Foodpanda (Delivery Hero), Quandoo czy WeWork.

Jokr działa już w Mexico City (Meksyk), Limie (Peru) i São Paolo (Brazylia). W planach jest szybka ekspansja, m.in. w Nowym Jorku (USA), Bogocie (Kolumbia), a także w kolejnych miastach Europy i Ameryki Łacińskiej.

W Jokr inwestuje m.in.  HV Capital, inwestor ponad 200 firm, w tym m.in Zalando, Delivery Hero, Westwing czy Flixbus. Kolejny to Tiger Global, który wsparł setki spółek w ponad 30 krajach - m.in. w Facebook, LinkedIn, Spotify, Stripe, czy też polski Pracuj.pl.

Wśród inwestorów znalazł się także południowo-amerykański oddział Softbanku, czyli największy fundusz VC na świecie, w którego portfolio znajdują się m.in. Alibaba, Uber, TikTok, Nvidia czy Tier Mobility. Do znamienitego grona inwestorów wspierających projekt dołączył również polski fundusz VC Market One Capital (MOC), który zainwestował m.in. w Tier Mobility, Packhelp, Genially a wcześniej w Docplanner czy Brainly.

Football news:

Juventus refused to sell de Ligt to Chelsea and Barca. The offers came about 10 days ago
Real Madrid, Barcelona and Juve sent letters to 7 Super League clubs and threaten them with legal consequences for withdrawing from the tournament
Julen Lopetegui: Zidane is the perfect coach for Real Madrid. His work speaks for itself
Hazard will be hard to convince to leave Real Madrid. He receives 15 million euros, his contract is valid for another 3 years
Neymar will receive 30 million euros a year under a new contract with PSG
Ronald Koeman: I hope that the VAR and the referees will make fair decisions for us and for Atletico
Ramos is unlikely to play against Sevilla. He has been out of the Real Madrid squad for two days