Afghanistan

سایه‌ی سنگین تهدیدهای امنیتی بر مراسم محرم

این روزها کابل، حال و هوای یک شهر عزادار را به خود گرفته است. دروازه‌های سیاه، تقریباً در تمام نقاط شهر کابل بر پا شده و صدای نوحه‌خوانی و عزاداری نیز در بسیاری از نقاط شهر بلند است. این حال و هوا در شمال و جنوب پایتخت کم‌تر محسوس است، اما غرب کابل بیشتر از همه‌ نقاط دیگر شهر، عزادار به نظر می‌رسد. محلاتی که بیشتر ساکنان آن را شعییان تشکیل می‌دهند.

در این میان، پل‌سوخته واقع در چهار راه مزاری در غرب کابل، یکی از مکان‌هایی است که از حدود یک هفته به این‌سو، غرفه‌های سیار برای فروش پارچه‌های مخصوص برای ایام عزاداری، لباس عزا، زنجیر و برگه‌های تبلیغاتی فعال شده و پرچم‌های ویژه‌ی محرم نیز در این نقطه‌ی شهر کابل بالا شده است.

با وجود این حال و هوا، در مساجد و در میان باشندگان غرب کابل، نگرانی‌های امنیتی کاملاً پا برجاست. چند حمله‌ی اخیر که در حوزه سیزدهم و هجدهم رخ داد، ظاهراً آرامش را از باشندگان این مناطق ربوده است.

با وجود اتخاذ تدابیر امنیتی مساجد در غرب کابل از سوی نیرو‌های امنیتی و مسئولان کمیسیون عالی هماهنگی امنیت مراسم دینی، امسال به شکل ویژه‌ای گرفته شده است، اما با آن‌ هم مردم از اجرای حمله‌های مرگبار از سوی دشمن نگران‌ اند و کم‌تر به مساجد می‌روند.

گرامی‌داشت از دهه‌ی باشندگان کابل در حالی عزاداری می‌کنند که تهدیدهای ناشی از حملات انتحاری و تروریستی بر این مراسم، بیش از هر زمانی دیگر، وجود دارد. تهدیدهای امنیتی که نه تنها مردم، بلکه حکومت افغانستان و مقامات ارشد دولتی را نیز نگران ساخته است. تهدیدی که هر دو طرف را به فکر چاره انداخته است.

بازداشت ۷ فرد مشکوک

از جانب دیگر با نزدیک شدن دهه محرم یا عاشورا نگرانی کمیسیون عالی هماهنگی امنیت مراسم دینی زون غرب کابل افزایش یافته است. مسئولان این کمیسیون می‌گویند که یک تعداد مساجد «تحت تهدید امنیتی درجه یک» قرار دارند.

عین‌علی وفا، مسئول کمیسیون عالی هماهنگی امنیت مراسم دینی زون اول غرب کابل می‌گوید که با افزایش تهدیدات امنیتی تدابیر آنان نیز بیشتر شده است. آقای وفا می‌گوید: «تا حال هشت فرد مشکوک را همکاران کمیسیون ما از غرب کابل بازداشت و به نیرو‌های امنیتی تسلیم کرده‌اند، برای مردم آگاهی خوب داده‌ایم، مردم با نیرو‌های امنیتی و کمیسیون همکار اند.»

آقای وفا افزود که ایست‌های بررسی امنیتی و کمربند‌های حلقه‌ای در جاده‌ها و ساحات آسیب‌پذیر ایجاد شده است، هم‌چنان برای ساحات مرتفع که احتمال می‌رود به گفته وی، از آن راکت یا سلاح سنگین فیر شود، تدابیر جدی روی دست گرفته شده است. او همچنان گفت: «مناطق  غرب کابل که با ولایت‌های میدان وردگ، لوگر و پغمان هم‌سرحد و آسیب‌پذیر است، توسط نیرو‌های امنیتی تلاشی شده است.»

حضور کمرنگ مردم

امروز،‌ هفتم ماه محرم است. فهیمه باشند‌ه‌ی غرب کابل می‌گوید در طول این هفت‌روز برای عزاداری یک‌بار هم به مسجد نرفته است. او می‌گوید که مساجد بیشتر زیر تهدید قرار دارند. این باشنده‌ی غرب کابل گفت که پس از حمله‌ی خونین گروه داعش بر آموزشگاه موعود و باشگاه ورزشی میوند، اکنون جرأت بیرون شدن از خانه را ندارد. فهیمه گفت: «کورس انگلیسی می‌رفتم، آن را هم به خاطر ناامنی رها کردم، اگر کشته شوم فرزندم کجا خواهند شد.»

این باشنده‌ی غرب کابل با ابراز نگرانی از حملات دولت اسلامی بر مساجد امام‌زمان در کابل و پکتیا گفت: «چقدر انسان‌ها در این مساجد شهید و زخمی شدند، لازم نیست که در مسجد بروی و عزداری کنی،‌ دل آدم باید حسینی باشد.»

برخی از جوانان دانشجو که از دایکندی به کابل آمده‌اند و در حال حاضر در اتاق کرایی زندگی‌ می‌کنند، نیز میل چندانی به شرکت در مراسم محرم ندارند. تهدید امنیتی دلیل اصلی است. آن‌ها از یک‌هفته به این‌سو با یکدیگر شان کلنجار رفته‌ اند که آیا به مراسم شرکت کنند و یا خیر. نتیجه اما منفی بوده است.

خانواده‌ها، زنان و کودکان نیز برای شرکت در مراسم محرم امسال بی‌میل اند. با آنکه پیش از این حضور بانوان در مراسم دهه‌ی محرم بسیار پررنگ بود اما در حال حاضر در بسیاری از مساجد پایتخت از حضور آن‌ها خبری نیست.

از سویی هم مسئول کمیسیون عالی هماهنگی امنیت مراسم دینی زون اول غرب از کمرنگ شدن حضور مردم جهت شرکت در مراسم عاشورا یادآوری کرد و گفت که حضور مردم در شماری از مساجد پر رنگ و در تعداد دیگر کم‌رنگ است.

عین‌علی وفا در ادامه گفت که آن‌ها به مردم روحیه داده‌اند تا بدون ترس در مراسم عزاداری شرکت کنند.  او اطمینان داد که مسئولان مردمی با امنیت‌ملی و پولیس‌ملی به صورت مشترک و جداگانه برای تامین امنیت مساجد و مراسم عزاداری شب و روز کار می‌کنند.

اطمینان نیروهای امنیتی به مردم

حشمت‌الله استانکزی، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل می‌گوید که این فرماندهی به همکاری گارنیزیون، فرقه ۱۱۱ و ریاست امنیت‌ملی کابل، تدابیر ویژه‌ای را برای تأمین امنیت مساجد، تکایا و دهه‌ی محرم روی دست گرفته است.

آقای استانکزی افزود که یک تعداد افراد محل نیز به صورت رسمی با نیرو‌های امنیتی برای تامین امنیت مساجد همکاری می‌کنند. سخنگوی فرماندهی پولیس کابل اما تعداد دقیق این افراد را مشخص نساخت. حشمت‌الله استانکزی در بخش دیگر از صحبت‌هایش گفت که بررسی وسایط نقلیه و خانه‌های مشکوک از تدابیر عمده‌ی امنیتی آنان در غرب کابل است.

فرماندهی گارنیزیون کابل نیز پیش از این با نشر خبرنامه‌ای، به مردم اطمینان داده و گفته که نهادهای امنیتی به‌طور مشترک، امنیت عزاداران مراسم محرم را تأمین می‌کند.

مسئولان در وزارت داخله نیز گفته که رهبری این وزارت به‌ تمام بخش‌های امنیتی هم در مرکز و هم در ولایات به شکل جدی هدایت داده تا مراسم مذهبی در ماه محرم را به شکل درست تأمین امنیت کنند.  مسئولان این وزارت گفته اند که برای برگزاری مراسم محرم به تمام پرسونل امنیتی از کشف و استخبارات تا عملیاتی که از سوی رهبری وزارت داخله احضارات درجه‌یک داده شده و این نیروها فعلاً در آماده‌باش احضارات درجه‌یک قرار دارند.

تأکید رییس جمهور

رییس جمهور غنی نیز هفته‌ی گذشته در دیدار با شماری از علمای اهل تشیع از تدابیر «درجه‌یک امنیتی» برای برگزاری مراسم محرم خبر داده بود.

رییس جمهور غنی گفته: «محرم امسال در فضایی تجلیل می‌شود که فضای امنیتی افغانستان تغییر کرده است، در گذشته جنگ تحمیل شده‌ بود و اکنون جنگ در مقابل وحدت ملی ما است. هر حمله بر شهروندان ما به خصوص برادران اهل تشیع و هزاره، حمله بر اخوت اسلامی ‌و وحدت ملی افغانستان است.»

رییس‌ جمهور هم‌چنان گفته است که امنیت عاشورا در کنار این‌که وظیفه‌ی پولیس است، یک اولویت به امنیت‌ملی ما محسوب می‌شود و تأمین امنیت هر نقطه‌ی مراسم، جزو اولویت‌ها است.

در کنار این و در پی افزایش حملات هدفمند و خونین گروه داعش، ریاست جمهوری اعلام کرده است که غرب کابل، منطقه‌ی «سبز امنیتی» خواهد شد.

این «احضارات درجه‌یک» در حالی به اجرا گذاشته می‌شود که مکان‌ها و مراسم مذهبی شیعیان در کشور به ویژه در کابل در چند سال اخیر هدف حملات تروریستی هدفمند قرار گرفته‌ است. مسئولیت اکثر این رویداد‌ها را گروه داعش به عهده گرفته است.

Football news:

For a about threats: It's not enough to just say no to racism. We need action, education
Liverpool and other Premier League clubs are Interested in midfielder Schalke McKenney
Real Madrid is ready to terminate the contract with Bale, paying him a salary for two years (ABC)
Manchester City were preparing for a meeting at CAS before UEFA issued a decision to ban them from the Champions League
Zidane about Hazard: This is a difficult situation. I hope that on Thursday he will be ready for 100%
Nemanja MATIC: I Think Manchester United deserve a place in the Champions League. If we win three games, we will get there
Wycombe reached the championship for the first time in 133 years. Akinfenwa (Yes, that Jock from FIFA) is going crazy-he was personally congratulated by Klopp