Macedonia

Доминација на Челси во дербито против Милан (ВИДЕО)

Денешното дерби од Лигата на шампионите меѓу Челси и Милан помина во апсолутна доминација на сините, росонерите не создадоа ниту шанса.

Резултатот беше отворен во 24. минута кога дебитантот Фофана погоди за водство на Челси од 1-0.

Во второто полувреме реализираа и Обамејанг и Рис Џејмс за конечна победа од 3-0.

Реал Мадрид дојде до планираните три бода против Шахтар, но тоа не го направи убедливо како што се очекуваше.

Сите три гола беа дадени во првиот дел. Родриго и Винисиус постигнаа голови за Реал Мадрид, Зубков даде погодок за гостите.

Ерлинг Халанд даде два гола во победата од 5-0 над ФК Копенхаген. Норвешкиот напаѓач можеби ќе дадеше уште некој гол, но Гвардиола го извади на полувреме.

Останатите голови за Сити ги постигнаа Махрез и Алварез, а еден погодок беше автогол.

Јувентус со 3-1 славеше над Макаби Хаифа. Два гола постигна Рабио, еднаш погоди Влаховиќ.

Меси даде убав гол за ПСЖ, но францускиот клуб не победи на гостувањето кај Бенфика, мечот заврши 1-1.

Борусија Дортмунд со убедливи 4-1 славеше на гостувањето кај Севиља. Белингем, Гереиро, Адејеми и Бранд беа стрелци за германскиот клуб, Ен Несри погоди за домаќините.

Претходно Лајпциг со 3-1 го победи Селтик, а Салцбург со 1-0 славеше над ПСЖ.