Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

(ВИДЕО) Поради поплави привремено е затворен Националниот парк „Долина на смртта“ во Калифорнија

Од: А1он

Поради ненадејните поплави предизвикани од незапаметените дождови во едно од најтоплите и најсушните места на нашата планета, калифорнискиот Национален парк Долина на смртта кој поради новонастанатата ситуација е привремено затворен, речиси 1.000 луѓе останале блокирани.

dobivaj vesti na viber

Major flash flooding in Death Valley National Park this morning. Approximately two dozen vehicles trapped in mud and rock debris at the Inn at Death Valley. Took nearly 6 hours to get out. #cawx #stormhour pic.twitter.com/3rDFUgY7ws

— John Sirlin (@SirlinJohn) August 5, 2022

Околу 60 автомобили на посетителите и персоналот на паркот беа закопани во урнатините на хотелот „Долина на смртта“, познат луксузен имот во близина на административниот центар на паркот во Фарнанс Кирк, во близина на границата со Невада, соопштија властите на паркот.