Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

ВМРО-ДПМНЕ: Во време на криза ДУИ и СДСМ ќе потрошат 70 илјади евра за партиска прослава на Рамковниот договор

„Додека тетовци се без вода, десетици села во тетовско, гостиварско се без канализација, а арачиновци се уште сонуваат за канализацијата која им беше ветена уште пред повеќе од 6 години, Ковачевски, Груби и останатите министри од најнеспобната влада ќе потрошат илјадници евра пари на граѓаните за забава“, пишува во партиското соопштение.

Оттаму додаваат дека во 21 век има населени место во Тетово, Гостивар, Кичево, Куманово кои газат во кал заради неасфалтирани улици или немаат чиста вода за пиење, ама тоа, како што велат, криминалците од власта не ги интересира.

„Нема пари за проекти и капитални инвестиции ама за тоа има пари за приватна забава на Ковачевски и Груби. Во време на економска и енергетска криза, каде што илјадници граѓани остануваат без работа или не знаат како да го преживеат месецот власта реши да фрли пари за партиска прослава“, се додава во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.