Czech Republic

Asi 40 mrtvých po obrovském výbuchu v Bejrútu. Tlaková vlna zničila domy i auta

Živě

Libanonským hlavním městem otřáslo několik silných výbuchů. Podle několika bezpečnostních zdrojů agentury Reuters k nim došlo v oblasti, kde jsou sklady s vysoce výbušnými látkami. Událost sledujeme on-line.

Živě

Co zatím o výbuchu v Bejrútu víme?

Libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hassan řekl televizní stanici Al Jazeera, že výbuch nepřežilo asi 40 lidí, raněných je přes 2500, mezi oběťmi jsou i zdravotníci. Bilance bude patrně dál narůstat. Hassan zároveň vyzval mediky a další dobrovolníky, aby se zapojili do pomoci raněným.

Solidaritu s Libanonem už na Twitteru vyjádřila řada státníků, pomoc nabídla také Francie nebo Velká Británie. 

Libanonský ministr zdravotnictví podle agentury Reuters oznámil, že výbuch nepřežilo nejméně 30 lidí, dalších 3000 jich je raněných. Počet obětí patrně není konečný.

Výbuch byl cítit i na 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Někteří svědci z ostrova popisují, že se jim doma třásla okna. Tamní vláda už nabídla Libanonu okamžitou pomoc.

Předseda Evropské rady Charles Michel vyjádřil upřímnou soustrast rodinám obětí výbuchu.

Libanonské ministerstvo vnitra upřesnilo, že k výbuchu došlo v části bejrútského přístavu, kde jsou umístěné vysoce výbušné materiály, nešlo ale o sklad výbušnin. O příčině exploze zatím nechtělo spekulovat.

Svědci popisují, že výbuchy srovnaly několik domů v přístavu se zemí, v řadě čtvrtí jsou vysypaná okna z výškových budov. Takhle zachytila explozi a následnou šokovou vlnu jedna z rodin v oblasti.

Co masivní exploze způsobilo, zatím není jasné. Podle libanonské televize LBCI explodoval vysoce výbušný dusičnan sodný, který úřady zkonfiskovaly z lodi před více než rokem a umístily jej do jednoho ze skladů v přístavu.

Libanonská vláda oznámila, že středa bude den státního smutku za oběti výbuchu. Mimořádně se také podle agentury AFP sejde bezpečnostní rada státu.

"Viděl jsem ohňový kotouč a kouř nad Bejrútem. Lidé křičeli a utíkali, krváceli. Z domů to utrhlo balkony, ve výškových budovách se vysypala okna a sklo spadlo na ulici," citovala svědka agentura Reuters. Podle dalšího svědka jsou vybitá okna v celém bejrútském centru a je vidět zraněné lidi.

Libanonská média informují o lidech uvězněných pod troskami, mnozí krvácejí. "Budovy se chvějí, všechna okna mého bytu jsou vyražená," tweetoval jeden občan hlavního města.

Televize Al-Arabíja hovoří o několika výbuších, které byly slyšet až 20 kilometrů od Bejrútu a způsobily materiální škody. Podle AFP v mnoha částech města tlaková vlna vyrazila okna budov.

Výbuch zabil minimálně deset lidí, píše agentura Reuters s odvoláním na libanonské bezpečnostní a zdravotnické složky. Úřady odhadují stovky zraněných.

Výbuch v Bejrútu

Výbuch v Bejrútu | Foto: Reuters

Football news:

Maccabi entered the Champions League without 11 players due to covid. UEFA allows you to play if there are 13 players from the application
Ole Gunnar Solskjaer: De Gea saved us for years, Henderson did the same today. Lingard played well
The semed said goodbye to Barcelona: Thank you for the opportunity to realize the dream. Eternally grateful
Juve have leased Morata from Atletico for 10 million euros with the right to buy out for 45 million
Barcelona and Atletico have agreed a move for Suarez (Fabrizio Romano)
At the 1950 world Cup, Amateurs from the United States beat England. The coach of the Americans compared their players to sheep, and the author of the winning goal went missing
Dan Henderson made his debut for Manchester United at the age of 23. He made 141 appearances on loan