Czech Republic

Babiš bude zase rozdávat. Nově chce navrhnout každému žákovi 2500 Kč na školu v přírodě

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne, aby vláda schválila příspěvek asi 2500 korun na žáka pro pobyty ve škole v přírodě. Příspěvek by měl pomoci rodinám i provozovatelům areálů. V ČR jezdí ročně na školy v přírodě kolem 250 000 dětí. Premiér se inspiroval na Slovensku, které dítěti na tento pobyt přispívá částkou 100 euro. Babiš to v pátek řekl novinářům při návštěvě rekreačního středisko Růžená u Milevska na Písecku.

Slovensko, jak uvedl premiér, takto přispívá žákům prvních až devátých tříd základních škol. „Jsem přesvědčen, že je to potřeba udělat i u nás. Rozhodl jsem se, že půjdu na vládu za kolegy a budu navrhovat, abychom i my jako stát přispívali dětem do škol v přírodě. Je to fajn pro děti, podpoříme tím rodiny, které si to ne všechny můžou dovolit. Bylo by fajn, aby se nestalo, že provozovatelé areálů se dostanou do ekonomických potíží. Pokud to funguje u sousedů, tak u nás by bylo dobré to zavést," řekl premiér. Jak dodal, státní rozpočet by to snesl. Jde podle něj vzít v potaz i to, že řada rodičů bude teď kvůli následkům koronavirových omezení ve složité peněžní situaci.

Foto: FOTO: Echo24.cz

Sumu, kterou by stát na jednoho žáka přispěl, odhadl na 2500 korun. Nápad už předestřel ministru školství Robertu Plagovi (ANO). Premiér také řešil se zástupci provozovatelů situaci, kdy rodiče letos zaplatili zálohy školám pro školní pobyty v přírodě dřív, než přišla pandemie koronaviru. „Školy to poslaly dál provozovatelům, ti měli nějaké náklady. Někteří (ředitelé) akceptovali posun (pobytů), někteří to ale nechtějí akceptovat. Chápu, pokud jsou to děti v posledním ročníku, ale bylo by fajn, kdyby se našlo řešení," popsal vzniklou situaci premiér.

Football news:

Nikita Nagorny: I Like to play football. As a child, I was hooked by Rostov SKA, went to every match
Leandro Paredes: Juve Bosses wanted to buy me in 2011. They said I would be Pirlo's heir
President of Brescia on the restart of Serie A: a Crazy decision. It is dangerous to resume the tournament by playing three matches in a week
Sandro Rosel: Neymar is the best player in the world after Messi. I would try to sign him to Barca
The next season of La Liga wants to start on September 12
In Austria, the club was stripped of 6 points for violating the training Protocol. This may deprive him of the championship
Matches of the 1/4 final of the FA Cup will be held on June 27-28, the final – on August 1