Czech Republic

Babiš k nouzovému stavu: Izrael? Je to jinak. Zahoďte hádky, vyzval opozici

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes předstoupil před poslance, aby požádal o prodloužení nouzového stavu. Podle něj bez něj není možné pokračovat v některých omezujících opatřeních, zároveň epidemická situace není příznivá.

Babiš k nouzovému stavu: Izrael? Je to jinak. Zahoďte hádky, vyzval opozici
Foto: FB A. Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Anketa

Zaslouží si herec Josef Dvořák státní vyznamenání?

hlasovalo: 6299 lidí

"Předstupuji před vás jménem vlády s žádostí o prodloužení nouzového stavu," začal svůj projev před poslanci premiér Andrej Babiš (ANO). Epidemická situace podle něj není vůbec příznivá, rostou počty hospitalizovaných. "Na základě středečních a čtvrtečních dat se zdá, že pandemie začíná oslabovat, ale aktivita lidí se zpomaluje velmi pomalu," sdělil Babiš s tím, že opatření zabírají zhruba s desetidenním zpožděním. Znovu apeloval mimo jiné na home office. 

"Musíme se co nejdříve docílit toho, aby se šíření viru zpomalilo, abychom ochránili občany. Potřebujeme snížit reprodukční číslo R pod hodnotu 1. Až pak se může uvažovat o zmírnění opatření," podotkl Babiš a upozorňoval na to, že opatření nebudou platná bez nouzového stavu. Jde například o omezení volného pohybu osob, zákaz prezenční výuky na všech typech školech, zavření provozoven stravovacích služeb, zákaz pití alkoholu na veřejných místech a další. 

"Nepředpokládáme omezení ekonomiky, jako tomu bylo na jaře. Nepředpokládáme omezení průmyslových podniků," zdůraznil Babiš. Popřel pak i to, že by v Izraeli byl totální lockdown, neboť tamní firmy vyráběly nadále. Odmítl i to, že by na jaře vláda zavřela Škoda Auto, tu podle něj zavřel Volkswagen.

Dle Babiše by pak měly dnes dorazit antigenní testy. "Neprodleně v neděli, v pondělí začneme testovat u seniorů a u občanů, kteří jsou nejvíce ohroženi," sdělil Babiš. Hovořil i o tom, že vláda se snaží otevírat programy, kterými by kompenzovala ztráty firem. "Nelišíme se od vyspělých zemí Evropské unie," podotkl. "Od nástupu Sobotkovy vlády jsme snížili 41,3 na 29 miliard. A pokud ten dluh teď roste, je to logický! V pandemii!" rozohnil se Babiš. "Naše vláda potřebuje čas," podotkl s tím, že ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček připravuje restart ekonomiky. 

V závěru požádal Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 3. 12. 2020. "Zapomeňme na politiku a všechny animozity. Určitě není nejlepší čas pro politické hádky. Koronavirus porazíme jedině společně," apeloval Babiš. "Určitě nejsme bezchybní, ale určitě pojďme táhnout za jeden provaz," poděkoval v závěru za pochopení Babiš. 

Následovalo první vystoupení ministra zdravotnictví Jana Blatného na půdě Poslanecké sněmovny. "V České republice stále a významně probíhá komunitní šíření onemocnění. Nákaza se šíří napříč celou společností," uvedl Blatný. "Opatření mají velký potenciál šíření zastavit. Ale jenom tehdy, když je budeme striktně dodržovat!" dodal Blatný. 

Vyhráno podle něj nemáme, i když to vypadá, že dochází k poklesu růstu, nikoliv však k poklesu epidemie. "Pokud bychom teď přestali dodržovat opatření, která jsou v platnosti, efekt se nedostaví. Ale dostaneme se na hranici lůžkových kapacit, které pořád vyčerpané nejsou," sdělil Blatný s tím, že není nutné zavádět nová opatření, ale je nutné dodržovat ta, která byla zavedena.

"Zásadní problém, který by toto mohl zkomplikovat, je v počtu nakažených seniorů," poznamenal následně Blatný. Příští týden podle něj budou zahájena testování seniorů. "A i když zatím máme dostatečné lůžkové kapacity, dostáváme se do problému s obsluhou. To znamená, že máme nedostatek zdravotníků," uvedl. Vyčerpání systému v principu hrozí, protože každý systém má své limity. "Zatím se tak neděje. Co systém ohrožuje, je nedostatek personálu, nikoliv techniky," podotkl. 

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: vef

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Babiš k nouzovému stavu: Izrael? Je to jinak. Zahoďte hádky, vyzval opozici

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes předstoupil před poslance, aby požádal o prodloužení nouzového stavu…

Football news:

Ronaldo scored the 70th goal in home matches of the Champions League, repeating the record of Messi
Brunu on the penalty given to rashford: it was important for Him to gain confidence. It doesn't matter who kicks if the team scores
De Ligt on 2:1 with Ferencvaros: Juventus needed to move the ball faster and act more assertively
The minges on debut for Barca: Very happy. I hope this is the beginning of something big and meaningful
You can ask in the locker room if you have the guts. Tuchel-journalist asked about the quality of the PSG game
Morata on 2:1 with Ferencvaros: it Seemed like a match 20 years ago. They played defensive football
Juventus for the first time in the 123-year history of the club played without the Italians in defense and goal