logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic
An article was changed on the original website

Babiš si chystá karty k Zemanovi. Do vlády láká ODS a znerovózňuje ČSSD

Premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) čeká série schůzek vyjednávání o vládě. Sejít se má s komunisty, sociálními demokraty, zástupci SPD i ODS. Prezidentovi Miloši Zemanovi chce příští týden říci, jak se hledání podpory pro jeho vlády posunulo. Šéf hnutí ANO si to odvoláním komunistického poslance z vedení sněmovní komise pro kontrolu GIBS stačil „rozházet“ u komunistů, kteří jeho menšinovou vládu byli ochotní podpořit. Nyní se dalšímu potenciálnímu partnerovi ČSSD nelíbí, že bude Babiš jednat s občanskými demokraty.

Babiš se nejdříve sejde s SPD, poté by měla následovat společná schůzka všech parlamentních stran, kde se bude řešit evropská politiky, a poté bude šéf hnutí ANO vyjednávat se sociální demokraty a komunisty. Mezi čtyřma očima se Babiš sejde s předsedou ODS Petrem Fialou, kterého se snaží nalákat do vlády.

„Především si vyslechnu, jakou má předseda hnutí ANO představu o budoucí vládě. Pět měsíců po volbách tu nemáme vládu s důvěrou, Andrej Babiš nadále vede jednání chaoticky a nesrozumitelně,“ uvedl pro server Echo24 Fiala.

Jenže Babišovo „koketování“ s občanskými demokraty se nelíbí ČSSD, s nimiž o vstupu do vlády vyjednává také. „Pokud se ANO rozhodlo vyjednávat s ODS o středopravicové vládě, u toho sociální demokracie nebude,“ řekl ve středu novinářům předseda ČSSD Jan Hamáček. Ideální to přitom nemá Babiš ani u komunistů. Ty rozzlobil tím, že podpořil odvolání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka z čela sněmovní komise pro dohled nad GIBS.

Zeman Babišovi zatím dával pro vyjednávání dostatek času, hned po výhře v prezidentských volbách řekl, že „neví proč by měl vydírat Andreje Babiše krátkým časem“. Jenže minulý týden Zeman uvedl, že začíná být z Babiše „nepatrně nervózní“. Mluvčí prezidenta k tomu v úterý řekl, že Zeman nestaví Babiše před žádný šibeniční termín, premiér má dostatek času do léta. Požaduje po Babišovi jen, aby intenzivně vyjednával. To se ale v posledních týdnech nedělo. O posunu bude Babiš prezidenta informovat příští týden v Lánech, kde spolu povečeří.

Vláda v demisi vládne už od poloviny prosince, kdy ji prezident jmenoval. Hledání podpory „na druhý pokus“ probíhá už od 24. ledna, tedy více než sedm týdnu. Zeman přitom podruhé Babiše ještě nejmenoval, pouze ho pověřil vyjednáváním. Brzké rozřešení se tedy nedá očekávat.

Babiš se nechal slyšet, že čeká na pokračování sjezdu sociálních demokratů, který proběhne až 7. dubna. Ti se na mimořádném sjezdu sešli v polovině února, kdy si zvolili nového předsedu Jana Hamáčka a dali mu mandát k vyjednávání o vládě. Nestihli ale zvolit místopředsedy a říci si, za jakých podmínek jsou do vlády ochotní jít.

Členové hnutí ANO se přitom neshodnou na tom, jakou vládu by měl jejich předseda složit. Podle informací Práva se na pondělním předsednictvu debatovalo nejostřeji o tom, zda by měli babišovci spoléhat na podporu hnutí SPD Tomia Okamury. Ti totiž od počátku říkají, že s Babišem vládnout chtějí. Je ale zatím nechce Babiš. Proti je totiž podle informací deníků řada jeho ministrů – například ministr spravedlnosti Robert Pelikán, ministryně obrany Karla Šlechtová či ministr zahraničí Martin Stropnický.

Nejdéle v historii ČR vládl a v demisi premiér Jiří Rusnok, jeho kabinet zemi řídil bez podpory sněmovny půl roku. Mirek Topolánek mezi svými dvěma pokusy o sestavení vládního kabinetu vládl v demisi čtyři měsíce.

Themes
ICO