logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic

Česko nechce zaspat. V září budou operátoři a firmy testovat 5G sítě

Ilustrační foto (zdroj: geralt / Pixabay, úprava: Lukáš Václavík)

Český telekomunikační úřad se dohodl s finskou Nokií na spolupráci při testovaní nové generace mobilních sítí. Dočasný pilot pro 5G chtějí spustit již v září 2018. Tuzemští operátoři a první podniky si vyzkouší, co nové sítě přinesou.

Chceme identifikovat možné překážky rozvoje 5G sítí v České republice (pokud nějaké jsou), aby v momentě, kdy bude možné komerční nasazení, nic jejich startu nebránilo. Chceme navázat na úspěch v rychlosti a míře pokrývání sítěmi 4. generace. V okamžiku, kdy 5G sítě budou plně standardizovány, bychom jen neradi zaspali na startu,“ řekl Jaromír Novák, předseda ČTÚ.

Loni byl schválen první standard 5G NR NSA (New Radio Non-Standalone), který je ale zatím spíš jen rozšířením stávajícího LTE. Skutečnou novou generací bude až 5G NR SA (Standalone), jejíž specifikace by měly být dokončeny letos v červnu. S komerčním nasazením se počítá na rok 2020.

5G bude rychlejší než LTE a přinese funkce, díky kterým budou na těchto sítích postaveny nové aplikace a služby. U 5G se počítá s rychlostmi v řádu gigabitů za sekundu, doby odezvy se zkrátí na jednotky milisekund. Sítě obsadí i pásma pod 700 MHz nebo naopak milimetrové vlny v řádech desítek GHz. V extrémních případech by mohly vysílače v husté městské zástavbě být na každém pouličním osvětlení apod. 5G bude sloužit pro mobily, pevné připojení domácností i úsporný internet věcí a technologie chytrých měst.

Themes
ICO