Czech Republic

Co na to Putin? Navalného podpořil špičkový sportovec

Výrazný ruský hokejový útočník New York Rangers Artěmij Panarin v tomto týdnu veřejně podpořil vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného. O víkendu se ke známému ruskému hokejistovi přidali obyvatelé desítek měst v největší zemi světa. Proti věznění Navalného se protestuje v Moskvě, v Petrohradě i na Sibiři.

Co na to Putin? Navalného podpořil špičkový sportovec
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Navalnyj
reklama

Hokejový útočník Artěmij Panarin uveřejnil na sociální síti Instagram fotku Alexeje Navalného a zdůraznil, že požaduje svobodu pro nejviditelnějšího ruského opozičního politika. Panarina v jeho prohlášení podpořil také Alexandr Radulov, ruský hokejový útočník týmu Dallas Stars.

Navalnyj byl zadržen v Moskvě po příletu z Německa, kde se léčil z otravy jedem typu novičok. Soud ho poslal na 30 dní do vazby.

Demonstrace za Navalného

Svobodu pro Navalného požaduje nejen slavný hokejista, ale také demonstranti v desítkách měst. Na sociálních sítích se objevily fotky demonstrujících v Moskvě i ve městech na Sibiři na východě země. Agentura Reuters oznámila, že ruská policie zadržela 1500 demonstrantů.

K zásahu proti tisícovkám demonstrantů došlo poté, co vláda varovala občany, aby seděli doma a nedemonstrovali. Kvůli možnému šíření covidu-19 na akcích.

Navzdory zákazu se jen v centru Moskvy sešlo na 40 tisíc lidí. Podle odhadů reportérů agentury Reuters. Ruské úřady tvrdí, že demonstrantů v Moskvě bylo asi desetkrát méně, tedy jen asi 4 tisíce. „Proč hned neřeknou 4 miliony?" ohradilo se ministerstvo.

Demonstranti skandovali „Putin je zloděj“ a „Hanba“ a „Svoboda Navalnému!“

Sergej Radčenko (53) agentuře Reuters řekl, že na demonstraci v Moskvě šel nejen kvůli Navalnému, ale také kvůli svému synovi. Už ho prý unavuje žít ve strachu a chtěl by,, aby jeho syna čekala lepší budoucnost. Má totiž za to, že se stávajícím prezidentem Vladimirem Putinem Rusko už žádnou lepší budoucnost nemá.

Z Kremlu zaznělo, že za demonstrací stojí provokatéři.

Agentura Reuters také upozornila, že nespokojenost s vládou 68letého Vladimira Putina sice roste, ale podle oficiálních údajů důvěru v jeho politiku vyjadřuje kolem 60 % Rusů. Navalnyj se takto silné důvěře v ruské společnosti netěší.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Článek obsahuje štítky

demonstrace , hokej , Německo , Putin , Rusko , sport , Svoboda , zahraničí , Reuters , Navalnyj , Novičok , Panarin

autor: mp

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Co na to Putin? Navalného podpořil špičkový sportovec

Výrazný ruský hokejový útočník New York Rangers Artěmij Panarin v tomto týdnu veřejně podpořil vězně…

Football news:

Moreno has 6 goals in his last 5 games for Villarreal
Coach of Zagreb: In the matches with Krasnodar, we showed how good we are. Only the implementation needs to be worked on
Ole Gunnar Solskjaer: Manchester United are waiting for three important weeks, matches with Chelsea, Leicester. We are confident in ourselves
Gattuso on Granada: If Napoli were killing time like this, we would have been smeared in the press
Dzeko is Roma's top scorer in European competitions. He scored the 29th goal and beat Totti
Mikel Arteta: We got to give them two goals. Would hate to fly out of the Europa League
Milan kicked 18 penalties for the season. This is the best result in the top 5 leagues in Europe