Czech Republic

Dánsko a Rakousko jednají s Pfizerem a Modernou, už našly místa pro výrobu

Podle deníku Financial Times (FT) už Rakousko, Dánsko a Izrael zahájily jednání s velkımi vırobci vakcín, firmami Pfizer a Moderna s souvislosti s budováním vlastních vırobních kapacit. 

Podle ekonomického deníku, kterı se odvolává na nejmenovanı zdroj z rakouského kancléøství, už Vídeò vytipovala potenciální místo pro továrnu na vakcíny.

Podobnì zjevnì uvažuje i Dánsko. „Ano, konkrétnì hovoøíme o tom, jak bychom mohli zvıšit vırobu oèkovacích látek,“ cituje dánská tisková agentura dánskou premiérku Mette Frederiksenovou. 

„To by se mohlo uskuteènit ve formì partnerství veøejného a soukromého sektoru, vybudování vlastní kapacity, kterou mùžeme dát k dispozici,“ øekla premiérka. V úvahu podle ní pøipadá i vıstavba. Agentura Ritzau píše, že se jedná o zøízení jedné nebo více vıroben vakcín v Dánsku.

Frederiksenová, rakouskı kancléø Sebastian Kurz a izraelskı premiér Benjamin Netanyahu mají ve ètvrtek v Izraeli jednat o spolupráci pøi vızkumu a vırobì oèkovacích látek. 

Kurz v úterı øekl, že Rakousko, Dánsko a další zemì ze skupiny „rychle jednajících státù“, které si v boji s koronavirem opakovanì vymìòují zkušenosti, se v budoucnu nebudou pøi vırobì oèkovacích látek spoléhat na Evropskou unii a budou spoleènì s Izraelem vyrábìt vakcíny proti covidu-19. 

Diskusí skupiny se døíve úèastnil za Èesko i premiér Andrej Babiš. Evropská komise zdùraznila, že iniciativa Rakouska a Dánska neznamená, že by obì zemì mìly v úmyslu pøerušit nebo omezit spolupráci na celounijní oèkovací strategii èi získávat vakcínu vıhradnì na vlastní pìst.

Football news:

Contrast before the whistle in Prague: Slavia players lined up in front of a kneeling Arsenal
Unai Emery: I am used to matches against my former clubs, so the games with Arsenal are not something new
I drink beer, champagne, red wine. I eat cheese and caviar. Figo about watching football
Figo about Messi and Ronaldo: Truffles with caviar is difficult to compare
Pogba on the substitution at half-time: They tried to provoke me for the 2nd yellow card. The coach decided that it would be better if I left the field before the red
Ole Gunnar Solskjaer: Manchester United are in for a real European battle with Roma. We are good against the Italians
Mikel Arteta: An important victory at a crucial moment, but it will be difficult for Arsenal. Emery is the most successful coach in the history of the Europa League