Czech Republic

Formule budou mít od roku 2021 širší a odolnější pneumatiky

Paříž - Ve formuli 1 se bude od roku 2021 jezdit na širších a odolnějších pneumatikách. Místo dosavadních třináctipalcových gum budou mít stáje k dispozici osmnáctipalcové gumy, od kterých si vedení šampionátu slibuje, že spolu s větší výdrží přinesou dramatičtější závody.

"Změna byla navržená kvůli tomu, aby se gumy ve formuli přiblížily gumám na běžných vozech a při jejich vývoji se tak mohly používat podobné technologie," citovala agentura AP prohlášení společnosti Pirelli, která formuli pneumatiky dodává od roku 2011. Před tím firma byla také u prvních čtyř ročníků formule 1.

Další zásadní změnou bude také větší výdrž pneumatik. "Chceme mít takové pneumatiky, které by jezdcům umožnily mezi sebou bojovat, aniž by rychle odcházely nebo k předjetí dávaly jen minimální časový úsek," citoval server motorsport.com Nikolase Tombazise, který je v Mezinárodní automobilové federaci (FIA) šéfem skupiny pro monoposty.

FIA však ještě musí ve spolupráci s Pirelli a stájemi vyřešit nastavení pravidel, protože nechce, aby kvůli odolnějším gumám ze závodů vymizely zastávky v boxech. "Děláme hodně simulací a testů, protože víme, že fanoušci je mají rádi. Možná nejsnazší by bylo mít pneumatiky jako v Le Mans, na kterých budete moci jet velmi, velmi dlouho, ale budete pak přicházet o možnost zastávky v depu," dodal.

Podle zástupců Pirelli bude k vývoji nových gum přizvat stáje i jezdce, kteří si v minulosti stěžovali, že do změn v pravidlech nemají možnost příliš zasahovat. "Potřebujeme stoprocentní podporu týmů i pilotů, abychom věděli, že jdeme správným směrem. Musíme být všichni na jedné lodi," uvedl šéf Pirelli pro závodní vozy Mario Isola.

motorismus formule pravidla

Football news:

In Bulgaria, too, there are problems with the virus: there are 16 cases in one team (it seems that it was caused by one player of the opponent). But it reached the semi-finals of the playoffs!
Ronaldo: The fight against racism is not for the sake of blacks, but for the sake of each of us. No one is born a racist
Joleon Lescott: Messi and Ronaldo are super freaks! Sterling follows them
Maurizio Sarri: Now is not the time to think about Lyon. Atalanta is very good, it is difficult to play against them
De Bruyne has no intention of leaving Manchester City, even if the club is banned from the Champions League
Zlatan on Rangnick in Milan: I don't even know who it is
Abraham fulfilled the conditions for an automatic extension of his contract with Chelsea until 2023