Czech Republic

Hlídač shopů: Většina e-shopů počítá slevy z doporučené ceny

Praha - Většina internetových obchodů stále v rámci tradiční akce Black Friday vypočítává slevy z doporučené maloobchodní ceny. Některé velké e-shopy ale letos začaly zlevnění uvádět z referenční ceny, tedy z takové, za kterou prodávaly zboží před akcí. Slevy v rámci černého pátku neboli Black Friday, který připadá na dnešek, se týkají většinou jednoho až dvou procent nabízeného zboží. V případě větších on-line obchodů to znamená asi deset tisíc produktů. V tiskové zprávě to dnes uvedl Jakub Balada, z českého startupu Apify, který spolu s TopMonks a Keboola stojí za nástrojem Hlídač shopů.

E-shop Alza.cz se při letošním Black Friday podle Balady prakticky drží výpočtu slevy, který bude od roku 2022 evropským standardem. Uvádí tedy reálnou výši slevy počítanou proti nejnižší ceně, za kterou mohli zákazníci daný produkt na Alze v uplynulém měsíci koupit. "Na své výpočty si od nás dokonce nechali udělat audit a některé své slevy podle něj opravili. Takže například zboží, které bylo v 'ochutnávce' před Black Friday zlevněno, se teď během Black Friday akce jeví jako dražší. Odráží to realitu. Před měsícem jste ho zkrátka mohli výjimečně koupit levněji," vysvětlil Balada.

Podobnou metodiku využívá podle něj dále například internetový obchod CZC.cz, který slevu staví vedle prodejní ceny těsně před akcí. "Těším se na okamžik, kdy zmizí reklamy lákající na slevy až 80 procent, které ve skutečnosti znamenají minimální slevu v řádu procent oproti obvyklé ceně zboží v daném e-shopu," dodal Balada.

Mnoho expertů před zahájením Black Friday spotřebitele vyzývalo ke kontrole jednotlivých nabídek u jiných prodejců. Na webu Hlídač shopů si mohou lidé ověřit vývoj ceny, je na něm i tabulka s počty zlevněného zboží v různých e-shopech. Nástroj podle Balady letos používá na 20.000 lidí.

U některých internetových prodejců byly v minulých letech odhaleny klamavé obchodní praktiky, kterými se zabývala Česká obchodní inspekce.

Společnost Shoptet, která je největším tuzemským poskytovatelem řešení pro tvorbu a správu internetových obchodů, předpokládá, že do letošního Black Friday se zapojí přes 550.000 českých zákazníků. Jejich útraty by mohly proti loňsku vzrůst o čtvrtinu a poprvé přesáhnout miliardu korun.

trh internet Black Friday

Football news:

Wegorst-the first in the history of Wolfsburg to score 12 goals in the 1st round of the Bundesliga. He is in the top 3 of the goalscoring race
Bounou is the second goalkeeper of Sevilla after Palop, who blocked 2 + penalties in the La Liga season
Frank Lampard: Back in December, Chelsea were in great shape. I am concerned that we lost it so quickly
Rodgers on Leicester's fight for the championship: It's too early to say, but in the first half of the season we played consistently and at a high level
Only in one season in the Abramovich era did Chelsea score fewer points after 19 rounds than they do now. Then Mourinho was sacked after 16 games
Werner has not scored in 11 games in the Premier League. He has 1 goal in his last 15 games for Chelsea
Manchester United are ready to offer 12 million euros for defender Lance Medina. In September, he was called up to the Argentina national team for the first time